top of page

5 Błędów popełnianych przez grafików podczas projektowania logo


Logotyp jest niezbędnym elementem wizualnym naszej firmy.

Jest to pierwszy element , który dostrzega i ocenia nasz klient.


To czy logo jest adekwatne, charakterystyczne, spójne i zrozumiałe decyduje o tym czy zostanie w głowie klienta.

Logo jest też głównym elementem opakowania produktu, który przykuwa uwagę klientów i sprawia, że ​​produkt jest bardziej wyróżniający się. To jakie mamy logo decyduje o tym jaki klient do nas trafi - warto mieć tego świadomość.

Bez dobrze zaprojektowanego logo, etykieta firmy będzie mieszać się z produktami konkurencji. Chociaż większość firm rozumie znaczenie logo, nadal popełnia wiele fatalnych błędów podczas tworzenia tych obrazów.

W tym blogu podzielę się najczęstszymi błędami popełnianymi przez firmy podczas projektowania logo

#1 Błąd : Logo jest zbyt złożone


Tworzenie pracochłonnej lub przytłaczającej grafiki jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy podczas projektowania logo. Chociaż firmy muszą tworzyć grafiki, które będą wyróżniać produkty, ważne jest również, aby logo było rozsądne.

Wiele firm przekracza swoją swobodę twórczą, projektując ilustracje lub obrazy, zamiast logo, powodujemy że kolidują one z innymi kolorami np. opakowań lub przytłaczają cały projekt opakowania produktu. Zamiast nadmiernie stymulować wzrok klientów, wycofaj kreatywną wizję swojej firmy, aby tworzyć bardziej atrakcyjne wizualnie logo.


#2 Błąd : Logo jest zbyt minimalistyczne

Chociaż minimalistyczne logo to nowoczesny trend, wiele firm posuwa się o krok za daleko. Kiedy firmy opracowują wyjątkowo minimalistyczne logo, ich sztuka może często wydawać się zbyt abstrakcyjna i myląca.

Abstrakcyjne logo nie tylko dezorientują klientów próbujących zrozumieć cel produktu, ale też często są wizualnie nudne. Jeśli Twoja firma chce stworzyć nowoczesne logo o minimalistycznym designie, pamiętaj, aby wyraźnie zaznaczyć intencję i przeznaczenie produktu, jednocześnie upraszczając grafikę logo.


#3 Błąd : Logo są zbyt podobne do znaków konkurencji.


Przed zaprojektowaniem etykiety produktu przejrzyj logo, kolory, obrazy i projekty innych produktów konkurencji. Czujność wobec trendów konkurencji jest kluczową wskazówką przy wytwarzaniu przyciągających wzrok projektów. Bardzo często klient poszukuje czegoś innego, co nie zlewa się ze wszystkim.


Wiele firm wychodzi z założenia, że ​​tworzenie logo w stylu zbliżonym do popularnych projektów to skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi klientów. Jednak ten model marketingowy jest całkowicie fałszywy.


Jeśli firmy tworzą logo zbyt podobne do logo produktów konkurencji, jest bardziej prawdopodobne, że wtopią się w półki sklepowe i nie przyciągną uwagi klientów.

Co więcej to logo może zostać pomylone z tym u konkurencji, zatem nasza dobra opinia na którą zapracowaliśmy może trafić nie tam gdzie trzeba.

#4 Błąd : Logo ulega chwilowym trendom

Bardzo często graficy tworzą logo pod dyktando klienta, który w danym momencie jest zafascynowany modą na coś. Odnosimy wrażenie, że to dobrze bo on wykonuje nasze polecenia i szuka tego, co nam się podoba, bez doradzania nam w tej kwestii.


To bardzo duże ryzyko, ponieważ trendy szybko przemijają i nasze logo tym sposobem stanie się nieaktualne w zasadzie w kolejnym sezonie. Dlatego warto postawić na uniwersalność i ponadczasowość projektu jakie tworzymy.


Warto się skupić na autentycznie Naszym stylu i Tworzyć od początku coś oryginalnego i niepowtarzalnego, co będzie zawsze aktualne.


#5 Błąd : Logo nie jest powiązane z klientem


Udane i przemyślane logo może znacznie poprawić lub totalnie złamać sprzedaż. Pamiętaj, aby podczas komponowania opakowania produktu unikać projektowania zbyt skomplikowanych, uproszczonych lub ogólnych logo.

Kiedy opracujesz logo o przyciągającym wzrok i przyjemnym dla oka projekcie, które przemawia wyraźnie i bezpośrednio do klientów, Twoja firma będzie miała większe szanse na pomyślną sprzedaż.

Twoje logo, to inwestycja w Twoją przyszłość i musi zdecydowanie odzwierciedlać Twój charakter i Twoje wartości. Warto zatem zaangażować się w proces jego tworzenia i wybrać do tego firmę, która faktycznie zna zasady brandingu i potrafi je zastosować w Twoim projekcie.

Trzeba pamiętać o tym, że ktoś kto potrafi obsługiwać programy graficzne, czyli przeciętny grafik nie zawsze, a w zasadzie bardzo rzadko orientuje się w dziedzinie brandingu.


Warto przemyśleć sprawę i dopracować swoje cele biznesowe, tak aby przynosiły oczekiwany skutek w przyszłości. Między innymi podczas wybierania firmy lub osoby, która wykona projekt logo dla naszej firmy, ponieważ to jej powierzamy naszą biznesową przyszłość i nie do końca mamy tego świadomość.


Pozdrawiam

Małgosia z Milimetriks :)


101 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page