#5 grzechów przedsiębiorcy amatora, czyli nie idźcie tą drogą ...W życiu nic nie jest proste i wszystko wymaga nauki i zebrania odpowiednich doświadczeń, to wiadomo. W prowadzeniu biznesu jest podobnie, a nawet nieco trudniej, bo trzeba zdobyć masę umiejętności. Niektóre z nich są bezcenne.


Poniżej przedstawiam w pigułce kilka elementów, jakie mogą zaważyć na wielu niepowodzeniach.


#1 BRAK DECYZYJNOŚCI - pięta achillesowa wielu firm, gdzie odpowiedzialność rozmywa się po kilku szczeblach i żaden z pracowników nie podejmuje samodzielnie żadnej decyzji. Jest wówczas mowa, że pracujemy w zespole i mamy do czynienia z klasyczną spychologią na potęgę. Podobnie w samodzielnej działalności - odwlekamy pewne sprawy, które powiązane są z podjęciem konkretnych decyzji.


Nawet w przypadku takich projektów jak logo, już widać czy ktoś świadomie działa i podejmuje decyzje, bo realizuje jakiś plan, czy raczej balansuje na krawędzi by ostatecznie ktoś inny za niego zadecydował.


Często nie zdajemy sobie sprawy, że decyzyjność to umiejętność posługiwania się analizą sytuacji w zestawieniu z planami i zmiennymi, które mogą występować. Bardzo wielu ludzi unika decyzyjności w każdy możliwy sposób, nie do końca zdając sobie z tego sprawę, ale można powiedzieć, że robią to zawodowo.


Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że prowadzą firmę, ale przez brak decyzyjności w wielu sprawach okazuje się, że to nie prawda i raczej można to porównać do płynięcia z prądem. Najlepiej zatem popracować trochę nad mechanizmem , który zadziała w momencie, gdy przyjdzie czas na ostateczną i definitywną decyzję z naszej strony. Gdy już sobie z tego zdamy sprawę i wypracujemy ten mechanizm , to wówczas wszystko jest do osiągnięcia.


#2 TUSZOWANIE BŁĘDÓW - można powiedzieć, że oprócz branży lotniczej niewiele biznesów opiera się na wnikliwej analizie i wyciąganiu wniosków z błędów i porażek.

Tymczasem systemowe opracowywanie wniosków na temat tego, co poszło nie tak i dlaczego, a na koniec wdrożenie kroków zapobiegawczych, ma bezcenną wartość.