top of page

9 trendów w Web Designie, czyli co w trawie piszczy w temacie projektowania www.

Zaktualizowano: 4 paź 2021

Nawiązując do lotniczego powiedzenia -"Sky is th limit", można określić, to co dzieje się dzisiaj w możliwościach i trendach w tworzeniu stron internetowych.


Każde kliknięcie w internecie, jak za pomocą magicznej różdżki, przenosi nas w świat web designu, w którym możemy dostrzec ogrom możliwości, szczególnie dla tych, którzy tworzą biznes. Tylko naiwni łudzą się, że wystarczy jedynie poprawny wygląd strony i można się tylko cieszyć, że strona jest i działa.


Prawda jest taka, że aby nasza strona internetowa znalazła się w pamięci użytkownika, musi być ona nie tylko wyjątkowo piękna (i najlepiej egzotyczna), ale także przyjazna, funkcjonalna i dobrze przemyślana marketingowo.


Przedstawione poniżej trendy w web designie na 2021 r. pomogą Ci otworzyć oczy na to, co w tej chwili dzieje się na świecie w tym temacie. Jaki zwrot w tej chwili wykonują designerzy i webmasterzy w tym temacie by przez pierwsze 3 sekundy dotrzeć do świadomości i pamięci użytkownika.


Strona, która będzie się wyróżniać i od której nie będzie można oderwać oczu, to jest cel i niezaprzeczalnie trzeba się z tym zgodzić. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły, dobrze zapamiętaj sobie słowa przejrzystość, innowacyjność i indywidualizm, ponieważ te trzy wyznaczniki będą przewijać się w prawie wszystkich trendach.


Jeśli mamy się skupić na konkretach to wyglądają one tak :


  1. Asymetryczne układy

  2. Minimalizm oraz maksymalizm

  3. Video jako element projektu

  4. Grafika wektorowa

  5. Kształty i abstrakcyjne wzory

  6. Animacja

  7. Czarno-pastelowe kolory

  8. Ogólnodostępność

  9. Efekty przewijania i powrotu


1. Asymetryczne układy


Miłośnikom porządku i symetrii, ten trend w web designie na pewno się nie spodoba. Rok 2021 r. będzie rokiem zaplanowanego chaosu i asymetrii.


Ten nowy nurt powoli zakrada się do menu, przycisków, wszelkiego rodzaju treści oraz elementów graficznych. Trzeba jednak pamiętać, że ten chaotyczny kierunek podlega jednej, bardzo ważnej zasadzie: „co za dużo, to niezdrowo”.


Asymetria doskonale podkreśla indywidualizm twórcy, lecz nadmierne jej wykorzystanie może wywołać oczopląs. Warto ją jednak wykorzystać do podkreślenia najważniejszych elementów strony takich jak przyciski CTA itp.


Zanim stworzysz swoją kompozycję, weź pod uwagę kolor, rozmiar i ewentualny ruch swoich elementów.
2. Minimalizm oraz maksymalizm


W 2021 roku internetowa sieć będzie pełna skrajności. Minimalizm i maksymalizm królowały już w różnych epokach, ale w tym roku będą musiały dzielić się światłem reflektorów.


Choć w dzisiejszych czasach każdy ma dużo do powiedzenia (lub pokazania), to umiejętność przedstawienia treści bez wizualnego obciążenia odwiedzającego stronę jest na wagę złota. Fajerwerki warto zamienić na prostotę, dzięki której nasz główny przekaz nie zginie w natłoku wymyślnych elementów.


Powyższe niema jednak zastosowania, jeśli decydujesz się na projekt w stylu maksymalizmu. Projektując maksymalistyczne strony internetowej w 2021 roku, będzie się kłaść się nacisk na twórczość bez ograniczeń, które ceni twórczą ekspresję ponad porządek.


Zaletą przyjęcia tego trendu jest to, że daje on większą swobodę twórczą i mniej ograniczeń, jeśli chodzi o urzeczywistniane nawet najbardziej ekstrawaganckich pomysłów. Wyzwaniem jest upewnienie się, że użytkownicy nie poczują się przytłoczeni nadmiarem oszałamiających elementów.
3. Video jako element projektu


Filmiki stały się nieodłącznym elementem w projektowaniu stron internetowych. Jeśli posiadasz filmy promocyjne lub inne treści video, które chcesz dodać do swojej strony możesz być pewien, że będą one świetnym sposobem na zaangażowanie odbiorców.


W ostatnich latach filmy video przyjęły nową rolę w web designie, odchodząc od bycia materiałami czysto informacyjnym i przekształcając się w same w sobie elementy projektu. W jaki sposób?


Dzięki nieustannemu rozwojowi nowych technologii filmy video mogą zostać włączone do projektu strony internetowej w nowy i ekscytujący sposób. Narzędzia takie jak VideoBox, Vimeo i wiele innych, pozwalają dodawać warstwy i wybierać sposób odtwarzania filmów - automatyczne, nieustannie lub w zwolnionym tempie.

4. Grafika wektorowa


Dodanie unikalnej grafiki do strony jest zawsze dobrym pomysłem. Chociaż zamieszczanie elementów graficznych nie powinno oznaczać poświęcenia jakości i czasu ładowania strony, często jest to jeden z większych problemów podczas projektowania stron internetowych. Grafika wektorowa przedstawia praktyczne rozwiązanie tego problemu. Format SVG plików umożliwia użytkownikom skalowanie wizualizacji zgodnie z ich potrzebami, przy zachowaniu jakości oryginalnej grafiki.


Dostępność tysięcy plików grafiki wektorowej (które również można dowolnie edytować) umacnia nas w przekonaniu, że trendy w web designie w 2021 roku będą przejawiać coraz większą obecność tych niesamowicie zabawnych ilustracji.


Niezależnie od tego, czy wybierzesz projekt maksymalistyczny, minimalistyczny, czy coś pomiędzy - prawdopodobnie znajdziesz plik SVG, którego potrzebujesz. Jeśli nie, do galerii multimediów zawsze możesz dodać swój własny.
5. Abstrakcyjne kształty i wzory


Abstrakcyjne kształty i wzory będą w tym roku mocno widoczne na stronach internetowych. Niektórzy myślą, że kształtów samych sobie nie można uznać za element projektu, jednak dobrze zaprojektowane mogą być atrakcyjnymi elementami wizualnymi. Proste kształty można wykorzystać jako tło, aby dodać odrobinę koloru, nadać stronie harmonijny wygląd lub uwypuklić ważny tekst.


Podobnie do kształtów, abstrakcyjne ilustracje również są w modzie. Tworząc własną abstrakcyjną kompozycję i dodając ją do swojej strony, możesz wzmocnić swoją unikalną tożsamość marki. Uwzględnij kolory i styl wizualny swojej marki, łącząc kształty i abstrakcyjne projekty, aby stworzyć coś wyjątkowego.
6. Animacje


W ostatnich latach animacja jest popularnym elementem wykorzystywanym podczas projektowania stron internetowych. To dobrze, ponieważ możliwości animowanych elementów w web designie są coraz lepsze.


Animacje sprawiają, że przeglądanie strony internetowej staje się czymś więcej niż przewijanie informacji. Od animowanej linii lub tekstu po animowane tło - efekty te zdecydowanie przyciągną uwagę odwiedzającego stronę i odpowiednio wkomponowane zrobią imponujące wrażenie.


Chociaż Twój cel może być czysto estetyczny, pamiętaj, że animacja może również zachęcić użytkowników do podjęcia określonych działań i skierować ich uwagę dokładnie tam, gdzie chcesz. Jednym z przykładów jest animacja wyzwalająca, która aktywuje się po konkretnym działaniu użytkownika i zmienia szczegóły określonego elementu, takie jak jego kolor, kształt lub prędkość.


Załóżmy, że stosujesz animację wyzwalającą do przycisku wezwania do działania - szanse, że użytkownik go kliknie, rosną, gdy zaintryguje go jego niecodzienne

zachowanie.
7. Czerń i pastelowe kolory


W dzisiejszych czasach spędzamy dużo (prawdopodobnie nawet za dużo) czasu patrząc w ekrany komputerów, telefonów i tabletów. Nikogo nie zaskoczy więc fakt, że w 2021 roku zobaczymy więcej projektów stron, których web design będzie emanował spokojem i harmonią. Jednym ze sposobów urzeczywistnienia tego trendu są pastelowe schematy kolorów stron www.


Stonowany efekt pastelowych tonów działa kojąco na nasze przemęczone oczy. W rodzinie pastelowych jest wiele odmian odcieni, więc nie będziesz mieć problemu z wybraniem kombinacji kolorów, która będzie unikalna dla Twojej strony.


Inną tendencją, która też będzie miała silną pozycję w 2021 roku, jest wprowadzenie do projektów głębokiej czerni. Ogólne podejście do stron internetowych w ciemnych barwach jest takie, że są one eleganckie i klasyczne. Dodatkową zaletą jest to, że czerń - podobnie jak pastele - nie drażni naszych oczu.


Decydując się na zaprojektowanie swojej strony w tym stylu, możesz trzymać się minimalistycznego, monochromatycznego schematu - używając wyłącznie czarno-białych elementów. Alternatywnie możesz wybrać ekscytujący kontrast, dodając jasne kolory, aby wyróżnić niektóre elementy strony.

8. Ogólnodostępność


Ogólnodostępność polega na umożliwieniu korzystania ze strony internetowej jak największej liczbie osób. Projektowanie strony internetowej, po której mogą poruszać się osoby niepełnosprawne, to coś więcej niż tylko trend - to oznaka dobrej obsługi klienta. Prawie miliard ludzi na świecie korzysta z funkcji ułatwień dostępu, aby poruszać się po sieci. To właśnie dlatego w nadchodzącym roku jeszcze bardziej niż kiedykolwiek projektanci stron internetowych będą zwracać uwagę na ten aspekt.


Z punktu widzenia projektu elementy wizualne, takie jak mocno kontrastujące kolory, duże teksty i przejrzyste obrazy, ułatwią nawigację po witrynie. Z drugiej strony, dodanie tekstu alternatywnego do elementów wizualnych zapewni odpowiednie informacje użytkownikom, którzy nie widzą prawidłowo.
9. Efekty przewijania


Od czasu pojawienia się paralaksy w 2011 r. zdaliśmy sobie sprawę, jak dużą wartość interaktywną może wnieść do strony efekt przewijania (albo dwa lub trzy…). I choć minęła już dekada, wciąż rozwijamy możliwości tej subtelnej grafiki, aby zapewnić odwiedzającym wygodne przeglądanie.


Przewijanie obejmuje przejście i interakcję. Każde z tych działań można wzmocnić, łącząc elementy strony z dynamicznymi efektami przewijania. Możliwości efektów przewijania obejmują (ale nie są do nich ograniczone): powiększanie lub pomniejszanie zdjęć, przewijanie w poziomie i wprowadzanie ekscytujących przejść z jednej sekcji do drugiej.


Najpopularniejszym z nich zdaje się być paralaksa. Ta technika polega na spowolnieniu tempa tła, gdy użytkownik przewija pierwszy plan w szybszym tempie, co daje złudzenie, że jest on trójwymiarowy. Nie trzeba dodawać, że podążanie za tym trendem web designu sprawi, że Twoja strona nie zostanie zakwalifikowana jako nudna.35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page