Brand Design - czyli dlaczego tak ważna jest marka?

Zaktualizowano: 12 cze 2020

Projektowanie to z jednej strony sztuka, a z drugiej strony nauka. Najczęściej spotykanym zdaniem w świecie designu to cytat "Good design is a good bussines" . Jest to bardzo istotne i trafione stwierdzenie, nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale również klienta.

Wiadome jest, że każdy z nas lubi otaczać się ciekawymi rzeczami, przebywać w dobrze zaprojektowanych wnętrzach i używać fajnych "dizajnerskich" rzeczy i sprzętów. Podobnie jest w biznesie. Dobrze zaprojektowana i zaplanowana działalność naszej firmy, to początek sukcesu. Oczywiście bez odpowiednich działań sprzedażowych i pracy nad rozwojem to za mało, ale dużo łatwiej wprowadzić na rynek przemyślaną markę, która dobrze się komunikuje z klientem.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy Pani Zosia zakładała salon Fryzjerski, wystarczyło jej umieszczenie szyldu z fioletowym napisem nad wejściem. Nazwa kojarzyła się jednoznacznie np. "U Zosi", albo "Salon Fryzur Zofia" i w zasadzie to by było na tyle, jeśli chodzi o marketing. Resztę musiała zrobić właśnie Pani Zosia, czyli zjednać sobie swoje klientki, które latami przychodziły do niej przed świętami podciąć włosy i pofarbować odrosty. Jednak to też jest, swego rodzaju marka - czyli mamy specyficzną usługę, dopasowana do potrzeb odpowiedniego klienta. Jest wiele elementów, które ja tworzą, czyli np. lokalizacja. Pani Zosia ma zakład w piwnicy bloku na dużym osiedlu, więc wiadome jest jakie klientki będzie obsługiwała. Wiadomo również jakie ceny mogą tam obowiązywać i jakie usługi są potrzebne, a jakie można sobie darować. W tym krótkim opisie zawierają się pojęcia, które tworzą podstawę rozwoju marki.

W korporacyjnym języku marketingowców to :

1. Brand Research,

2. Brand Strategy,

3. Brand Design,

Czyli mówiąc prościej - analiza marki, strategia marki oraz jej wygląd. Z jednej strony bardzo proste i wydawałoby się podstawowe elementy, ale z drugiej strony istnieje ogrom firm, które działają na rynku od lat, nie posiadając ani jednego z wymienionych elementów.

Czyli można spokojnie prowadzić biznes bez tych wszystkich wymysłów? Oczywiście że tak, pomyślmy.... kogo takiego znamy .... a tak, nasz pan mechanik. To pan Henio, on nie ma nazwy firmy, pracuje w swoim przydomowym garażu, ma niskie ceny i czasami zdarza się że odbierze telefon, ale najlepiej osobiście do niego pojechać, żeby nas wpisał do swojego poplamionego notesu, na wymianę opon. Fajnie jest znać pana Henia, bo wiadomo, że nas nie oszuka i nie wymyśli nowych cen z kosmosu, ale czy on nie ma marki?

Otóż ma - tylko, że osobistą. Jego marka polega na zaufaniu i długoletniej dobrej współpracy. Jego strategia, to niedostępność i nie istnienie w internecie. Trzeba się osobiście do niego pofatygować, żeby być wpisanym w poplamionym notesie i to właśnie stanowi jego "brand strategy" .

Zatem strategia Marki Pana Henia składa się z :

1. Misji - jaka jest niesienie pomocy klientowi,

2. Totalnej odmienności od konkurencji - sposób działania i komunikacji,

3. RTB tzw. Reason to belive - czyli elementu zaufania, bo nie znamy bardziej

poczciwego człowieka.

No dobra, więc czy pan Henio ma "brand design" ? Jak jego marka wygląda?

Pierwsza myśl to, że raczej nie wygląda, ale to nie prawda.... Brand design Pana Henia to jego poplamiony notes i mały zabałaganiony garaż, w którym tylko on wie co jest grane. Poza tym cieszy się ogromnym zaufaniem swoich klientów, którzy stanowią niewielką liczbę, ale są wobec niego bardzo lojalni.

Zatem, tak pan Henio ma swoją markę osobistą oraz wszystkie jej elementy. Może niektórym wydaje się to nieco śmieszne, bo takich biznesów nie znajdziemy w podręczniku marketingowym, ale jego istnienie na rynku to coś więcej. Pewnie gdyby s