top of page

Brand Design - czyli dlaczego tak ważna jest marka?

Zaktualizowano: 12 cze 2020

Projektowanie to z jednej strony sztuka, a z drugiej strony nauka. Najczęściej spotykanym zdaniem w świecie designu to cytat "Good design is a good bussines" . Jest to bardzo istotne i trafione stwierdzenie, nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale również klienta.

Wiadome jest, że każdy z nas lubi otaczać się ciekawymi rzeczami, przebywać w dobrze zaprojektowanych wnętrzach i używać fajnych "dizajnerskich" rzeczy i sprzętów. Podobnie jest w biznesie. Dobrze zaprojektowana i zaplanowana działalność naszej firmy, to początek sukcesu. Oczywiście bez odpowiednich działań sprzedażowych i pracy nad rozwojem to za mało, ale dużo łatwiej wprowadzić na rynek przemyślaną markę, która dobrze się komunikuje z klientem.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy Pani Zosia zakładała salon Fryzjerski, wystarczyło jej umieszczenie szyldu z fioletowym napisem nad wejściem. Nazwa kojarzyła się jednoznacznie np. "U Zosi", albo "Salon Fryzur Zofia" i w zasadzie to by było na tyle, jeśli chodzi o marketing. Resztę musiała zrobić właśnie Pani Zosia, czyli zjednać sobie swoje klientki, które latami przychodziły do niej przed świętami podciąć włosy i pofarbować odrosty. Jednak to też jest, swego rodzaju marka - czyli mamy specyficzną usługę, dopasowana do potrzeb odpowiedniego klienta. Jest wiele elementów, które ja tworzą, czyli np. lokalizacja. Pani Zosia ma zakład w piwnicy bloku na dużym osiedlu, więc wiadome jest jakie klientki będzie obsługiwała. Wiadomo również jakie ceny mogą tam obowiązywać i jakie usługi są potrzebne, a jakie można sobie darować. W tym krótkim opisie zawierają się pojęcia, które tworzą podstawę rozwoju marki.

W korporacyjnym języku marketingowców to :

1. Brand Research,

2. Brand Strategy,

3. Brand Design,

Czyli mówiąc prościej - analiza marki, strategia marki oraz jej wygląd. Z jednej strony bardzo proste i wydawałoby się podstawowe elementy, ale z drugiej strony istnieje ogrom firm, które działają na rynku od lat, nie posiadając ani jednego z wymienionych elementów.

Czyli można spokojnie prowadzić biznes bez tych wszystkich wymysłów? Oczywiście że tak, pomyślmy.... kogo takiego znamy .... a tak, nasz pan mechanik. To pan Henio, on nie ma nazwy firmy, pracuje w swoim przydomowym garażu, ma niskie ceny i czasami zdarza się że odbierze telefon, ale najlepiej osobiście do niego pojechać, żeby nas wpisał do swojego poplamionego notesu, na wymianę opon. Fajnie jest znać pana Henia, bo wiadomo, że nas nie oszuka i nie wymyśli nowych cen z kosmosu, ale czy on nie ma marki?

Otóż ma - tylko, że osobistą. Jego marka polega na zaufaniu i długoletniej dobrej współpracy. Jego strategia, to niedostępność i nie istnienie w internecie. Trzeba się osobiście do niego pofatygować, żeby być wpisanym w poplamionym notesie i to właśnie stanowi jego "brand strategy" .

Zatem strategia Marki Pana Henia składa się z :

1. Misji - jaka jest niesienie pomocy klientowi,

2. Totalnej odmienności od konkurencji - sposób działania i komunikacji,

3. RTB tzw. Reason to belive - czyli elementu zaufania, bo nie znamy bardziej

poczciwego człowieka.

No dobra, więc czy pan Henio ma "brand design" ? Jak jego marka wygląda?

Pierwsza myśl to, że raczej nie wygląda, ale to nie prawda.... Brand design Pana Henia to jego poplamiony notes i mały zabałaganiony garaż, w którym tylko on wie co jest grane. Poza tym cieszy się ogromnym zaufaniem swoich klientów, którzy stanowią niewielką liczbę, ale są wobec niego bardzo lojalni.

Zatem, tak pan Henio ma swoją markę osobistą oraz wszystkie jej elementy. Może niektórym wydaje się to nieco śmieszne, bo takich biznesów nie znajdziemy w podręczniku marketingowym, ale jego istnienie na rynku to coś więcej. Pewnie gdyby się pokusić o opisanie takiego biznesu jako "start up", wypadłby całkiem nieźle.

Powyższe przykłady stanowią skrajność, bo z tego co obserwuje wśród swoich klientów, to faktem staje się świadomość, że dobrze prosperujący biznes potrzebuje nie tylko strategii marketingowej, ale musi mieć logo, jednolitą identyfikacje oraz stronę internetową. Potem tworzymy funpage na Facebooku i innych platformach społecznościowych oraz "content" odpowiednio dobrany do naszej grupy docelowej. Jeśli kierujemy się autentycznością, prostotą i pewnością siebie, wówczas nasza marka nie jest stworzona na siłę lub w jakiś przypadkowy i sztuczny sposób. Dlatego, jeśli nie wiecie jaką chcecie stworzyć strategię marki i kojarzy Wam się to raczej z jakimś papierowym planem, którego potem nikt nie czyta, to pomyślcie jaki świat chcielibyście stworzyć wokół swoje firmy?

To pierwsze pytanie jakie warto sobie zadać prowadząc lub planując uruchomienie każdego biznesu. To pytanie, jest jednym z pierwszych jakie zadaje swoim klientom. Potem pojawiają się kolejne i wspólnie tworzymy historię, którą chcemy opowiedzieć klientom firmy, i która sprawi że tworzymy w ten sposób biznes z przyszłością, a my mamy poukładane w głowie co do tego, w którą stronę chcemy z tym biznesem iść. Reszty nauczymy się po drodze. Najważniejsze jest to, żeby nie mieć zbyt wielu obaw na początku, bo wtedy w ogóle nie zaczniemy tej przygody.

Kluczem jest rozwaga i odwaga, ale też wiedza i ciągła nauka. Jak powiedział Nelson Mandela : "zawsze wydaje się nam, że coś jest nie do zrobienia, dopóki nie zostanie zrobione".

Czyli tworząc swoją markę musimy określić :

1. Analizę marki, a w niej :

- Badanie rynku

- Badanie konkurencji,

- Określenie możliwości,

2. Strategie marki, a w niej :

- Misję,

- RTB - Powód, aby nam ktoś zaufał, (reason to belive),

- Odmienność ( to co nas wyróżnia),

3. Design marki , która się składa z wizualnych i słownych elementów:

- Postrzeganie (kolory, kształty, czcionki, logo, sposób komunikacji)

- Historia, (opis, geneza, główne założenia, )

- Uznanie, (na czym polega nasza przewaga, co lubią w nas klienci )

Dzięki takiemu postawieniu sprawy, sami wiemy jak wygląda nasza firma i możemy myśleć nad jej dalszym rozwojem. Jednocześnie uświadamiamy sobie, że realizujemy swoją strategię i wdrażamy główne założenia. Oczywiście istnieje możliwość wprowadzania zmian, co z resztą też jest łatwiejsze i bardziej uporządkowane.


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page