top of page

Budowanie marki - czyli od czego zacząć przygodę z brandingiem?

Silna marka może podnieść Twój produkt lub usługę z poziomu czegoś, co jedynie rozwiązuje problem klienta, do znacznie większego doświadczenia.


Dzięki odpowiednim działaniom promującym markę będziesz w stanie kształtować postrzeganie przez klientów tego, co reprezentujesz, i głęboko rezonować z bazą klientów.

Wiemy, że ustanowienie marki wymaga długiego procesu poszukiwania swego rodzaju własnej duszy, ale czasami można to wszystko nieco przyspieszyć i jeśli skupimy się na najważniejszych kilku elementach.


Niezależnie od tego, czy tworzysz firmę od podstaw, czy też chcesz wzmocnić istniejącą działalność, ten mały przewodnik opisze ci wszystko, co możesz zrobić, aby stworzyć silną markę w zaledwie kilku prostych krokach.


Postaram się przybliżyć jakie zasoby są potrzebne w procesie budowania marki od momentu opracowania właściwej koncepcji do stworzenia własnego logo i strony internetowej.

W oparciu o moje doświadczenia wiem, że określenie które najlepiej definiuje branding to: celowe różnicowanie.


Zgodnie z tą definicją marka jest unikalnym punktem widzenia, który wyróżnia biznes na tle konkurencji, robiąc to celowo, planując i realizując strategię.

Krótko mówiąc, marka to sposób postrzegania firmy lub historia, którą chce opowiedzieć. Ta historia powinna się powtarzać we wszystkich różnych środkach, w których odbiorcy wchodzą w kontakt z marką, co oznacza spójną i jednolitą tożsamość marki.


Te zasoby są liczne i różnorodne: od nazwy firmy, poprzez jej wygląd i język, którym się posługuje. Odnosi się to zarówno do brandingu firm, jak również działań związanych z brandingiem osobistym.

Jak zbudować markę:


1. Zbadaj konkurencję


Zanim zanurzysz się głęboko w swojej marce, zacznij od silnego zrozumienia pola gry, którego jesteś częścią. Przeprowadź badania rynkowe, w których zdefiniujesz grupę docelową i poszukasz bezpośrednich i pośrednich konkurentów.

Po pierwsze - Grupa docelowa:


Najpierw spróbuj zrozumieć, kim są Twoi klienci. Twórz osobowości kupujących, które są fikcyjną reprezentacją Twoich idealnych klientów. Zrób to, spisując listę rzeczy, które o nich wiesz, lub wyobrażaj sobie, jakie będą, na przykład ich wiek, zawód i zainteresowania.

Te fikcyjne postacie pomogą ci zidentyfikować grupę docelową. Wiedząc, kim są Twoi klienci, znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć markę, która zaspokoi ich prawdziwe potrzeby i mówi w ich języku.

Poznaj lepiej swoich odbiorców. Spróbuj przekonać się, co ich ekscytuje, jakie są ich ulubione produkty i jak ze sobą rozmawiają?

Po drugie - Konkurenci Rynkowi :


Sprawdź, jakie inne firmy lub usługi już są ukierunkowane na ten sam rynek. Aby to zrobić, zidentyfikuj swoją branżę i niszę i wyszukaj online konkurentów w tej branży. Idealnie byłby zrobić analizę SWOT, ale jeśli wolisz przyspieszyć, po prostu zanotuj w pamięci mocne strony, styl i ton każdej firmy, to także wskazówki dla Ciebie.

Sprawdź witryny i kanały mediów społecznościowych konkurencji, zwracając szczególną uwagę na wszystko, od projektu po strategię marketingową. Spróbuj zobaczyć, co działa, a co nie. Pomyśl o wszelkich obowiązkowych rzeczach, które chciałbyś uwzględnić we własnej marce, a także o wszelkich elementach, których brakuje lub które można poprawić.

2. Ustal swoją osobowość marki

Nadszedł czas, aby wymyślić wszystko, co chcesz, aby Twoja reprezentowała.


Wracając do definicji „umyślnego różnicowania” wiemy, że marka przez cały czas nie może podobać się wszystkim użytkownikom. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie.


Dobry branding polega na tym, co wyróżnia firmę, co wymaga zaangażowania się w mniejszą, dobrze zdefiniowaną niszę.

Zalecaną praktyką jest utworzenie listy przymiotników opisujących charakter Twojej firmy, tak jakbyś mówił o osobie. Czy lepiej byłoby przedstawić ją jako klasyczną czy modną? Czy jest niezawodny i dojrzały, czy porywczy i młody?

Następnie pomyśl o historii, którą chcesz opowiedzieć swojej marce. Historia ułatwia odbiorcom nawiązanie kontaktu z marką i sprawia, że ​​czują, że mają podobne cele lub stoją za tymi samymi pomysłami.

Twoja historia marki będzie się składać z twoich podstawowych wartości, wartości, którą oferujesz i twojej misji. Aby rozpocząć, odpowiedz na następujące trzy pytania:


Co robi Twoja firma?

Jak to robi?

I dlaczego?

Zastanów się, co czyni twoją ofertę wyjątkową i jaka jest twoja motywacja do wykonywania pracy, którą wykonujesz. Co ważniejsze, postaraj się spojrzeć na swoją firmę z punktu widzenia klientów i zastanów się, co może przynieść im korzyść

w pracy lub produkcie, i co może sprawić, że będą się tym bardzo przejmować.

Na przykład, czy twoja usługa dostawy ma na celu jak najszybsze wysyłanie przedmiotów, czy koncentrujesz się na superwysokiej obsłudze klienta? Być może w swoich dostawach używasz tylko opakowań ulegających degradacji, ponieważ bycie przyjaznym dla środowiska jest podstawą działalności?


A może twoje usługi kurierskie są własnością rodziny i znasz wszystkich w mieście po imieniu? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ukształtować osobowość marki. W przyszłości zrozumienie, na czym polega Twoja marka, powinno zabłysnąć we wszystkich zasobach marki i we wszystkim, w czym uczestniczy Twoja firma.


03. Wybierz właściwą nazwę firmy:


Odpowiedź na pytanie, jak nazwać firmę, jest trudna. Dobre imię może znacznie poprawić markę i wiarygodność Twojej firmy, pomagając Ci przekazać esencję od razu. Szukaj nazwy, która jest krótka i charakterystyczna, łatwa do wymówienia i niezapomniana. Pozwoli to ludziom łatwo Cię rozpoznać.


Spróbuj odzwierciedlić coś o osobowości Twojej marki - od podstawowych wartości po produkt. Jeśli wrócimy do naszego przykładu usług dostawczych, firma ta może wybrać nazwę, aby podkreślić albo szybkość i wydajność, albo zwarty, znajomy styl.

Kolejnym ważnym punktem, o którym należy pamiętać przy wyborze nazwy, jest możliwość skalowania i rozwijania się w przyszłości. Wybierz nazwę, która reprezentuje Twoją firmę, jednocześnie pozostawiając otwarte opcje dalszego rozwijania praktyki.


Na przykład, jeśli obecnie prowadzisz prywatne lekcje, ale marzysz o tym, by pewnego dnia rozwinąć i stworzyć kurs online - upewnij się, że nazwa, którą wybierzesz dla swojej marki, będzie równie dobrze pasować do twoich przyszłych planów biznesowych.

Aby wybrać idealną nazwę dla enkapsulacji, czyli hermetyzowania Twojej marki, wystarczy udzielić odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących rodzaju prowadzonej działalności i tego, co czyni ją wyjątkową, szybko odkryjesz dużą listę opcji nazw do wyboru.

Pamiętaj, aby wybrać nazwę, która nie została jeszcze zgłoszona. Odszukaj swoją wybraną nazwę w wyszukiwarkach i platformach społecznościowych i sprawdź, czy jest ona dostępna jako nazwa domeny, ponieważ prawdopodobnie będziesz chciał utworzyć witrynę internetową dla swojej marki, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Możesz również zwrócić się do lokalnej usługi rejestracji firm, aby sprawdzić, czy nikt nie zarejestrował znaku towarowego Twojego imienia i nazwiska.


04. Stwórz chwytliwy slogan


Oprócz nazwy spróbuj wymyślić krótkie hasło dla swojej firmy, które oddaje to, o co chodzi w Twojej marce. W kilku słowach powinien podsumować ducha i wartości Twojej marki, będąc jednocześnie chwytliwym, efektownym i niezapomnianym

i odpowiednio krótkim.

Chociaż nie wszystkie firmy mają hasła, frazy te służą jako poręczny mały zasób brandingowy, który pomaga ludziom połączyć się z Twoją pracą. Hasło może pojawić się niemal wszędzie, od wizytówek Twojej firmy po biografię na Instagramie.

Tworząc slogan, spójrz na skuteczne przykłady chwytliwych haseł, od Las Vegas „Cokolwiek tu się dzieje, zostaje tutaj”, aż do Skittles „Taste the rainbow”. Zwróć uwagę, jak te niezapomniane powiedzenia wykonują świetną robotę, przedstawiając określoną tożsamość w kilku słowach - niezależnie od tego, czy jest to wyzwolona atmosfera „wszystko idzie”, do zabawy i barwności cukierków.


05. Zaprojektuj profesjonalne logo

Podczas gdy branding jest zwieńczeniem wielu różnych zasobów, stosowanych konsekwentnie i z biegiem czasu - można śmiało powiedzieć, że twoje logo jest w samym sercu działań brandingowych. Logo jest często pierwszym i najważniejszym elementem, który Twoja firma przedstawia światu i może w dużym stopniu wpłynąć na sposób, w jaki jest postrzegana.

Aby zaprojektować logo, przejrzyj niektóre z najbardziej kultowych projektów logo na świecie, na przykład inspirujące litery C w logo Chanel lub odręczny podpis Walta Disneya. Zauważ, że wiele z tych słynnych logo nie jest dosłownie zaprojektowanych. Prezentacja tożsamości i osobowości marki bez przedstawiania rzeczywistego produktu to dobra wskazówka do projektowania logo, która może pasować do Twojej marki.

Aby Twoje logo było skalowalne i dobrze wyglądało na wszystkich tych różnych zasobach, upewnij się, że jest ono czytelne we wszystkich rozmiarach lub że jest to elastyczny typ logo. Elastyczne logo oznacza, że ​​masz różne wersje swojego logo, których można używać w różnych kontekstach.


Umożliwiłoby to pokazanie pełnego projektu w większości przypadków, a innym razem wybranie bardziej ograniczonej wersji logo, takiej jak sama ikona lub znak słowny.

Jako przykład możesz pomyśleć o logo Lacoste lub Puma. Mimo że ich pełne logo składa się zarówno z ikony ze słowem, często używają ikony krokodyla lub pumy niezależnie od tekstu - na przykład w projekcie strony głównej. Oczywiście niektóre loga są po prostu jedną z tych opcji - od litery utworzonej z określonej czcionki, takiej jak logo Coca Cola, po samodzielny symbol, taki jak Apple.

06. Zdefiniuj język wizualny


Kolejnym aspektem wynikającym z osobowości Twojej marki jest jej wygląd lub język wizualny. Chociaż ma to związek z wyglądem Twojego logo, jest czymś więcej. Identyfikacja wizualna zachowuje ujednoliconą wizję marki, zapewniając spójność wszystkich elementów i materiałów. W ten sposób, ilekroć ludzie napotkają którykolwiek z twoich aktywów biznesowych, natychmiast i bez wysiłku przywołają Twoją markę.

Język wizualny, który zdefiniujesz dla swojej marki, powinien być używany wielokrotnie - od projektu strony internetowej po projekt biuletynu, kanały społecznościowe, projekt produktów i oznakowanie.

Istnieją dwa główne elementy, które składają się na tożsamość wizualną marki:

• Kolory marki:


Kolory marki to paleta około pięciu do dziesięciu kolorów, używana do reprezentowania określonej firmy. Konsekwentne i strategiczne stosowanie kolorów marki może zwiększyć świadomość marki i rozpoznawalność. Jako przykład pomyślmy o kwartecie Google z niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym lub gradientu ciepłych odcieni na Instagramie. Tworząc paletę kolorów firmy, pamiętaj o zasadach psychologii kolorów. Ponadto pomyśl o kolorach, które najczęściej kojarzą się z Twoją branżą. Jeśli spojrzymy na przykład na przemysł spożywczy i restauracyjny, zauważymy, że czerwony, pomarańczowy i żółty są często używane do wywoływania apetytu, podczas gdy zielony jest zwykle używany do promowania pojęcia dobrego samopoczucia. Niebieski i różowy są jednak zwyczajowo stosowane do słodyczy i deserów.

• Schemat czcionek:


typografia, z której korzysta Twoja firma, mówi o tym, kim jesteś, a konsekwentne stosowanie od jednej do trzech czcionek zapewni spójny, łatwo rozpoznawalny wygląd. Zastanów się, czy chcesz użyć tradycyjnej czcionki szeryfowej (z ozdobnymi liniami lub „ogonami” na końcach pociągnięć liter), bardziej nowoczesnej bezszeryfowej (bez takich linii), czy też połączyć różne style, aby stworzyć piękne pary czcionek. Chociaż istnieje wiele darmowych czcionek, których możesz użyć, możesz kupić jedną lub dwie licencje czcionek dla swojej marki.

W końcu te czcionki będą służyć Twojej firmie na dłuższą metę i warto upewnić się, że masz prawo do wszystkich odpowiednich zastosowań typograficznych.


07. Zbuduj głos marki

Teraz, gdy Twoja marka ma swój własny język wizualny, nadszedł czas na dopracowanie języka tekstowego, który się z tym wiąże. Głos marki to Twój styl komunikacji, czyli sposoby mówienia i pisania do odbiorców. Twój głos powinien rozciągać się na wszystko, od treści i mikrokopii witryny, po podpis e-mail, a nawet słowa, które wybierzesz, rozmawiając twarzą w twarz z klientem.

Twój głos powinien naturalnie wynikać z osobowości Twojej marki. Jeśli Twoja marka uwielbia zabawę i jest młoda, może używać swobodnego języka, a czasem nawet slangu. Jeśli jest formalny i dojrzały, prawdopodobnie wolałbyś profesjonalnie brzmiący język, z żargonem branżowym tu i tam.


Pomyśl o odpowiednich słowach, które pomogą Ci zabrzmieć dowcipnie, inspirująco, wyluzować lub w inny odpowiedni sposób. Na przykład głos marki milimetriks kreśli cienką granicę między profesjonalizmem a zabawą, nie brzmiąc ani zbyt korporacyjnie, ani zbyt głupio. Staramy się, aby nasze pisanie było uczciwe, ludzkie i zawierało informacje.

08. Konsekwentnie stosuj swój branding

Najważniejszą wskazówką dotyczącą marki jest spójność. Aby marka była skuteczna i łączyła się z klientami tak, jak zamierzałeś, należy ją stosować w kółko. Używaj wszystkich wyżej wymienionych elementów - swojego logo, hasła, języka wizualnego i głosu marki we wszystkim, co tworzysz lub robisz jako firma.

Jedną z zalecanych metod wzmocnienia nowo założonej marki jest tworzenie niestandardowych towarów dla Twojej firmy. Twórz wszystko, od kubków i toreb na zakupy po naklejki i wizytówki, na których widnieje Twoja marka. Następnie możesz rozdać je pracownikom, aby zwiększyć motywację zespołu, lub lojalnym klientom, aby okazać uznanie i zdobyć ich zaufanie.


35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page