Budowanie marki - czyli od czego zacząć przygodę z brandingiem?

Silna marka może podnieść Twój produkt lub usługę z poziomu czegoś, co jedynie rozwiązuje problem klienta, do znacznie większego doświadczenia.


Dzięki odpowiednim działaniom promującym markę będziesz w stanie kształtować postrzeganie przez klientów tego, co reprezentujesz, i głęboko rezonować z bazą klientów.

Wiemy, że ustanowienie marki wymaga długiego procesu poszukiwania swego rodzaju własnej duszy, ale czasami można to wszystko nieco przyspieszyć i jeśli skupimy się na najważniejszych kilku elementach.


Niezależnie od tego, czy tworzysz firmę od podstaw, czy też chcesz wzmocnić istniejącą działalność, ten mały przewodnik opisze ci wszystko, co możesz zrobić, aby stworzyć silną markę w zaledwie kilku prostych krokach.


Postaram się przybliżyć jakie zasoby są potrzebne w procesie budowania marki od momentu opracowania właściwej koncepcji do stworzenia własnego logo i strony internetowej.

W oparciu o moje doświadczenia wiem, że określenie które najlepiej definiuje branding to: celowe różnicowanie.


Zgodnie z tą definicją marka jest unikalnym punktem widzenia, który wyróżnia biznes na tle konkurencji, robiąc to celowo, planując i realizując strategię.

Krótko mówiąc, marka to sposób postrzegania firmy lub historia, którą chce opowiedzieć. Ta historia powinna się powtarzać we wszystkich różnych środkach, w których odbiorcy wchodzą w kontakt z marką, co oznacza spójną i jednolitą tożsamość marki.


Te zasoby są liczne i różnorodne: od nazwy firmy, poprzez jej wygląd i język, którym się posługuje. Odnosi się to zarówno do brandingu firm, jak również działań związanych z brandingiem osobistym.

Jak zbudować markę:


1. Zbadaj konkurencję


Zanim zanurzysz się głęboko w swojej marce, zacznij od silnego zrozumienia pola gry, którego jesteś częścią. Przeprowadź badania rynkowe, w których zdefiniujesz grupę docelową i poszukasz bezpośrednich i pośrednich konkurentów.