top of page

Dlaczego chcesz mieć stronę internetową, czyli jaki jest faktyczny cel tworzenia www ?

Zaktualizowano: 4 paź 2021„Tylko dlatego, żeby była..” nie może być tutaj odpowiedzią.

Jednym z najważniejszych etapów tworzenia strony internetowej jest myślenie o celu końcowym. Jeśli porównamy tworzenie strony internetowej to podróży bez ustalania jej punktu docelowego, to prawdopodobnie dotrzemy "nigdzie", albo w jakieś dziwne przypadkowe miejsca. Ze stroną jest podobnie.

Uwzględnienie celów działania strony i celów biznesowych pomoże Ci podejmować trafne decyzje, jeśli chodzi o budowę i prowadzenie witryny. Ustalanie celów witryny może początkowo wydawać się zniechęcające, ale jeśli zaczniesz od celu swojej firmy, ścieżka stanie się jasna.

Każda organizacja, firma, projekt ma inne potrzeby. Musisz przeprowadzić analizę, zadać kluczowe pytania i zrobić burzę mózgów, jak wykorzystać marketing, aby określić główny cel swojej firmy. Następnie możesz ustawić swoje działania marketingowe w danym kierunku.

Twoje cele marketingowe różnią się w zależności od charakteru wykonywanej pracy, Twoich zasobów i dojrzałości Twojej firmy. Jeśli Twoja firma jest stosunkowo nowa, możesz zacząć od poprawy świadomości marki. Jeśli Twoja firma już działa, prawdopodobnie będziesz chciał zwiększyć sprzedaż lub wygenerować więcej potencjalnych klientów.

Firmy o bardziej ugruntowanej pozycji mogą mieć bardziej konkretne cele, takie jak ekspansja na nowe rynki, docieranie do nowych segmentów odbiorców lub wprowadzanie nowych produktów.

Ale wróćmy do ustalenia celów witryny.

Twoja witryna jest pojedynczym kanałem w większym ekosystemie marketingowym. Aby zrozumieć, w jaki sposób Twoja witryna pasuje do Twojego większego, nadrzędnego celu, konieczne jest przekształcenie celów biznesowych i marketingowych w cele specyficzne dla sieci.

Cele witryny to działania, które użytkownicy mają wykonać w witrynie, zanim opuszczą witrynę. Aby określić swoje cele, zadaj sobie pytanie, co chcesz, aby użytkownicy robili w Twojej witrynie oraz w jakim kierunku ich poprowadzisz.

Na przykład, jeśli chcesz poprawić świadomość marki, celem Twojej witryny może być zwiększenie zaangażowania w treści marki. Jeśli chcesz generować więcej potencjalnych klientów, celem Twojej witryny może być zwiększenie liczby przesyłanych formularzy kontaktowych, zapytań ofertowych itp.

Chociaż tylko Ty możesz określić odpowiednie cele dla swojej witryny, pamiętaj, że Twoje muszą być SMART (skrót od angielskich słów ;konkretne, mierzalne, osiągalne, trafne i terminowe).

Kto jest waszym odbiorcą docelowym?


Po opracowaniu celów witryny konieczne jest rozważenie idealnego użytkownika. Czemu? W ten sam sposób, w jaki Twoja firma obsługuje określoną i zdefiniowaną grupę osób,


Twoja witryna nie jest przeznaczona dla całego Internetu.

W rzeczywistości chcesz, aby Twoja witryna była widziana przez właściwych i bardzo konkretnych ludzi.

Możesz mieć najlepszą witrynę z najlepszym produktem lub usługą, ale jeśli Twoi docelowi odbiorcy nie widzą Twojej witryny, nie spełni ona wyznaczonych celów. Oznacza to, że Twoja witryna i jej zawartość muszą być atrakcyjne dla docelowych odbiorców. Aby przyciągnąć odpowiednią publiczność, musisz zacząć od zrozumienia i zdefiniowania, kim są.


Budowanie profilu grupy docelowej jest ważne, ale jak to zrobić? Tak naprawdę chodzi o zadawanie właściwych pytań:


Czym interesują się Twoi użytkownicy?

Co ich motywuje?

Jak, kiedy i w jakim celu przeszukują internet?

Jakie są ich wyzwania?


Po zebraniu tych kluczowych informacji możesz na nich bazować, aby dostarczać treści i usługi, które są dla nich istotne, zaspokajać ich potrzeby i ostatecznie zapewniać wartość. Zacznij od zbadania i zebrania danych o swoich obecnych klientach (jeśli je posiadasz). Twoje badania powinny koncentrować się na tych 5 elementach:


Cele i wartości Źródła informacji Informacje demograficzne Wyzwania i punkty bólu Nawyki przeglądania


W centrum uwagi powinny być potrzeby i motywacje użytkowników. Jeśli oferujesz produkt lub usługę, dzieje się tak dlatego, że przynosi to klientom coś wartościowego i spełnia ich pragnienia i potrzeby. Aby określić ich cele i wartości, zadaj sobie pytanie:

Co mój klient stara się osiągnąć (cele)? Co jest dla nich najważniejsze (wartości)?


Zrób listę odpowiedzi, które wymyślisz i zidentyfikuj te, które są istotne dla Twojej firmy. Zebrane tutaj informacje pomagają zrozumieć, jakie treści należy przekazać odbiorcom.


Załóżmy, że prowadzisz firmę produkującą koktajle proteinowe, a jednym z Twoich docelowych klientów jest Iza, entuzjastka siłowni. Chcesz poznać motywacje i zainteresowania Iza, aby zrozumieć, jak Twoja firma może jej pomóc.

Na podstawie twoich badań cele i wartości Izy są następujące:

Cele :

 • Poprawa stanu fizycznego i psychicznego

 • Mniej czasu spędzonego w kuchni

 • Zdrowe i zbilansowane posiłki

Wartości :

 • Wegetarianizm,

 • Zdrowe ekologiczne jedzenie

 • Dobre oferty cenowe

Łącząc te informacje ze sobą, można bezpiecznie założyć, że Iza prawdopodobnie będzie zainteresowana informacją o specjalnej ofercie dotyczącej Twojej nowej linii wegańskich koktajli proteinowych.

Źródła informacji

Tworzenie profilu odbiorców to nie tylko zadawanie właściwych pytań, to także szukanie miejsc, zarówno online, jak i osobiście, w których Twoi klienci uzyskują informacje.

Aby określić, „gdzie” są Twoi klienci, pomyśl o:

Gdzie ich znaleźć?

Gdzie lubią się gromadzić?

Czy to na forum, targach, klubie, konferencji?

Czy są członkami grupy na Facebooku, stowarzyszenia zawodowego?

Czy możesz pomyśleć o jakichś specjalnych wydarzeniach, w których uczestniczą?

Jakie treści online czytają?

Czy są jakieś konkretne blogi, które lubią czytać? Jakie są ich ulubione media?

Czy prenumerują jakiekolwiek publikacje lub czasopisma online?

Za którymi influencerami podążają?

Na kogo się liczą w branży? Kogo uważają za liderów myśli?

Na jakich platformach społecznościowych ci influencerzy są najbardziej aktywni?

Ustalenie, gdzie najprawdopodobniej znajdziesz idealnego klienta, pomoże Ci dokładnie wiedzieć, gdzie i jak się komunikować.

Na przykład Iza, nasza entuzjastka siłowni, może być zagorzałym obserwatorem @veganfitnessmodel na Instagramie, mieć subskrypcję Shape i dwa razy w tygodniu uczęszczać na lokalną siłownię. Dzięki temu dowiesz się, gdzie umieścić reklamy.


Informacje demograficzne.

Spersonalizujmy Twój profil. Ustalenie danych demograficznych idealnych klientów może nadać im tożsamość i ukształtować ich w rzeczywistych, powiązanych z nimi ludzi. To, ile informacji chcesz wziąć pod uwagę, zależy od Ciebie.

Niektóre z typowych faktów, które należy wziąć pod uwagę, obejmują: Wiek, Płeć, Lokalizacja, Stan cywilny, Dochód, Zawód,

Tworzenie treści, które naprawdę rezonują z odbiorcami, ale także pobudza działania marketingowe we właściwym kierunku. Weźmy na przykład lokalizację swoich idealnych klientów.

Czy rozmawiasz z lokalnym czy międzynarodowym środowiskiem ludzi ? Odpowiedź na to pytanie określi, w jaki sposób zbudujesz swoją witrynę, aby zaspokoić potrzeby różnych odbiorców.


Nic nie powstrzymuje Cię przed zagłębieniem się w DNA Twojej osoby. Jeśli chcesz być kreatywny, pomyśl o godnych uwagi cytatach, cechach psychologicznych, codziennych czynnościach lub wszelkich szczegółach dotyczących ich pochodzenia (osobistego i zawodowego), które je określają.


Wracając do Izy, entuzjastki siłowni, po kilku badaniach możesz ją opisać w ten sposób:

Ma 30 lat, jest singielką i nie ma dzieci. Mieszka w Krakowie w ze swoim psem. Po studiach licencjackich z dziennikarstwa jest obecnie menedżerem ds. PR w firmie technologicznej. Z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym na swoim koncie zarabia blisko 60 000 zł rocznie. Jest świadoma zdrowia, ale zbyt leniwa, by gotować, poza tym ma za małą kuchnie, bo mieszka w kawalerce. Prowadzi intensywne życie, często jest w ruchu i radzi sobie ze stresem dzięki wycieczkom na siłownię. Inspirację do swoich treningów fitness czerpie z Instagrama i tam też publikuje swoje osiągnięcia.


Wyzwania i punkty bólu

Kolejne pytania dotyczą słabszych stron i potrzeb, czyli z czym się zmagają nasi klienci? Jakie są ich obawy? Tak jak wszyscy inni, twoja osobowość napotyka w życiu wyzwania, które chciałaby przezwyciężyć? Zidentyfikowanie ich frustracji i problemów pozwala zrozumieć, w jaki sposób możesz im pomóc w zakresie swoich produktów lub usług.

Główne wyzwania i bolączki Izy, entuzjastki siłowni, mogą wyglądać mniej więcej tak:

 • stresująca praca i jej otoczenie

 • życie w pośpiechu

 • brak czasu na gotowanie

 • mało funkcjonalna kuchnia bez miejsca na magazynowanie

Wyzwania:


 • bycie w dobrej formie

 • zdrowe odżywianie (slow food)

Po wymienieniu wszystkich problemów związanych z personami możesz bezpośrednio rozwiązać je za pomocą wiadomości i wyjaśnić, jak dokładnie możesz pomóc.

Zachowanie i sposób przeglądania ofert;

Do jakich urządzeń mają dostęp Twoi klienci? W jakim kontekście przeglądają internet: w biurze, w domu czy w drodze do pracy? Jak często korzystają z Internetu? Te pytania pomagają zrozumieć korzystanie z urządzenia i Internetu, co z kolei pomaga określić, gdzie Twoi klienci widzą Twoje treści.

W naszym scenariuszu środowiskiem Izy może być jej biuro, głównie na jej komputerze, ale także na jej smartfonie, gdy dojeżdża do pracy. Dla Ciebie oznacza to, że musisz upewnić się, że mobilna wersja Twojej witryny zapewnia bezproblemową obsługę.


Po utworzeniu szczegółowych profili idealnych użytkowników i ożywieniu ich własnymi nazwami i osobowością, nadszedł czas, aby dostosować witrynę do ich potrzeb i zaprezentować im odpowiednią treść.

Ustalając realistyczną listę celów i mierzalnych celów, a także zawsze pamiętając o idealnym gościu, znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces online.

Dodatkowo łatwiej będzie ci zdefiniować narracje, sposób reklamowania i komunikację z klientami. Zaczniesz łapać kontakt z ludźmi, którzy faktycznie coś od Ciebie kupią i przestaniesz tracić czas szukając klientów po omacku.Jeśli potrzebujesz więcej takich wskazówek, to zapraszam na moje konsultacje.

Codziennie wykonuje spotkania online i omawiamy konkretne przypadki biznesowe, tak aby znaleźć indywidualne rozwiązania. Możemy wspólnie zamienić Twoja stronę w najlepszego handlowca.


Pozdrawiam

Małgosia z Milimetriks :)50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page