top of page

Jak uruchomić biznes, czyli dlaczego logo to za mało?

Zaktualizowano: 8 lip 2020

Od zawsze spotykam się z klientami, którzy chcą zamówić wykonanie logo.

Wielokrotnie odpowiadałam na takie zapytania, jednak od jakieś czasu już tego nie robię.

Zrozumiałe jest to, że faktycznie od czegoś trzeba zacząć, ale ... czy ktoś z was zamawia wykończenie mieszkania, np. tylko samej łazienki? Albo, czy kupując samochód oceniamy jedynie jego karoserię?

No właśnie.. do pewnych tematów musimy podejść całościowo, bo w przeciwnym wypadku będzie nas to sporo kosztowało - nie tylko w sensie finansowym, ale stracimy dużo czasu i energii na niepotrzebne działania, co w efekcie może skończyć się porażką.


Jeśli chcemy wystartować z biznesem i zamówimy wykonanie samego logo i nie mamy szerszej koncepcji co do identyfikacji lub sposobu komunikowania się z klientem oraz doprecyzowania kto tym klientem będzie, to w zasadzie możemy od razu pogodzić się z tym że ten biznes nie będzie udany. Dlaczego tak jest?


Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy takie logo zamówione i teraz pojawia się pytanie jak ono ma wyglądać, jaką formę ma przyjąć, jaki styl i po co ma tak wyglądać? Do kogo ma trafiać i jakie emocje wzbudzać? Jaką funkcję spełniać i na jakich nośnikach będzie się pojawiać? Oczywiście możemy się nie zajmować tymi pytaniami i wykonać logo w sposób powiedzmy przypadkowy, ale wówczas taki też stanie się nasz klient i nasz produkt czy usługa, a to zdecydowanie stwarza dużo większe ryzyko porażki, bo chyba nikt o zdrowych zmysłach nie inwestuje w cokolwiek zdając się na totalną przypadkowość.


Zatem tworząc nawet najbardziej podstawowy biznes plan, stwarzamy główną strategie i założenia biznesowe, które opierają się analizie rynku i konkurencji. Jest to bardzo istotne właśnie ze względu na to, że generuje nam określoną grupę docelową do której chcemy dotrzeć. Możemy ją oczywiście jeszcze odpowiednio doprecyzować i określić jej wiek, płeć, pochodzenie, nawyki, przyzwyczajenia, zainteresowania, sposób bycia i sposób kupowania, sposób spędzania wolnego czasu oraz określone wartości jakimi się kieruje.


Posiadając te wszystkie informacje możemy w bardzo precyzyjny sposób skierować swoją ofertę, nie tracąc czasu i środków na odbijanie się od osób kompletnie nie zainteresowanych, czyli nie będziemy próbować sprzedawać grzebieni czy usług fryzjerskich osobom totalnie łysym.

Zatem,na etapie tworzenia logo możemy kierować się upodobaniami takiej grupy klientów i od samego początku kształtować z nią relacje naszego biznesu. Styl, kolor, kształt naszego logotypu będzie wówczas odpowiednio ukierunkowany i uzasadniony.

Jasny i czytelny komunikat wysyłany za pomocą logotypu jest bardzo często kluczem do sukcesu naszej marki, choć proces tworzenia dobrej relacji z klientem i pozycji na rynku jest dosyć złożony i długotrwały to nie da się ukryć, że odpowiedni znak firmowy jest sporym jego uproszczeniem. To oczywiście tłumaczy dlaczego przemyślane koncepcyjnie projekty logo są wyceniane dość wysoko.

Trzeba również pamiętać że dzisiaj mamy wiele darmowych narzędzi do tworzenia logotypów i wielu grafików z nich korzysta, twierdząc że tworzy logo, jednak nie ma to charakteru unikalnego i nasz firma może zostać oznaczona elementami, które będą powtarzane przez innych. Poza tym te znaki dostępne są na zasadach tzw. licencji zerowej i nie możemy w żaden sposób ich zastrzec, co w późniejszym etapie działania firmy może stanowić problem, ale to oczywiście dużo szersze zagadnienie.

Wracając jednak do kwestii projektowania logo bez konkretnej konwencji komunikowania się z konkretnym klientem oraz zastosowania innych elementów identyfikacji naszej firmy jak np. jednolity i spójny wygląd strony internetowej i stron w mediach społecznościowych, musimy zdawać sobie sprawę, z faktu że proces wchodzenia na rynek będzie znacznie utrudniony głównie z racji tego, iż każdy klient ma już określone oczekiwania jeśli chodzi o postrzeganie firm.

Obecnie przeciętny konsument ma zdecydowanie większe doświadczenie i oczekiwania w nabywaniu usług i produktów i wie, że może spodziewać się większej satysfakcji ze strony przedsiębiorców, którzy nie tylko dbają o jakość, ale również o wygląd i komunikacje swojej marki. Dlatego warto zadbać o ten element od samego początku i dobrze przemyśleć te kwestie,które będą stanowić solidny fundament dla naszego biznesu.

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page