top of page

Jak założyć firmę bez pieniędzy, czyli kluczowe działania przed startem.Na pierwszy rzut oka możesz mieć wszystko, czego potrzebujesz, aby założyć firmę, czyli :


- ognistego ducha przedsiębiorczości,

- niesamowity pomysł na biznes,

- pragnienie stylu życia i wolności finansowej,

- ogromną chęć budowania wymarzonego biznesu,


Ale bez kapitału może się to wydawać niemożliwym marzeniem.


Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: założenie własnej firmy bez własnych pieniędzy jest całkowicie możliwe. W rzeczywistości dostępnych jest wiele opcji. Warunkiem powodzenia takiego przedsięwzięcia jest ogarnięcie kilku ważnych kroków jeszcze w momencie przed startem.

Poniżej 10 z nich.


1. Udoskonal tzw. "błyskawiczną autoprezentację"


Czasami otrzymanie funduszy lub zasobów, których akurat potrzebujesz, jest tak proste, jak znalezienie się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Ale tu nie chodzi o szczęście: odnoszący sukcesy przedsiębiorcy sami generują swoje szczęście.


Absolutnie konieczne jest, abyś miał pod ręką zwięzłą, spójną i prostą w odbiorze błyskawiczną autoprezentacje na wypadek, gdybyś znalazł się twarzą w twarz z kimś, kogo interesy są zgodne z Twoją firmą. Bez tego pomysłu i planu, co będzie kiedy faktycznie mi się uda można bardzo szybko stracić z oczu okazję, która się pojawiła.


Co to oznacza w praktyce?


Jest to kilka kluczowych zdań o tym co robisz i jaki masz na to pomysł.

Taki wstęp, mówi komuś, o co chodzi w Twojej firmie i dlaczego powinien się tym przejmować. oczywiście trzeba się chwile nad tym pochylić by stworzyć jasny, zwięzły komunikat.. Następnym razem, gdy weźmiesz udział w wydarzeniu networkingowym, a nawet natkniesz się na potencjalnego inwestora w windzie,

będzie wiadomo co robić.


2. Daj sobie czas na właściwe kroki


To może być naprawdę kuszące, aby spieszyć się z rzeczami, gdy zdecydujesz się założyć firmę. W końcu powinien to być jeden z najbardziej ekscytujących okresów

w twoim życiu! Ale rzeczywistość jest taka, że nawet jeśli twój pomysł na biznes jest niesamowity, może upłynąć dużo czasu, zanim będziesz w stanie zarobić nim na utrzymanie domu i musisz być na to przygotowany/a. Jeśli masz płatną pracę, utrzymaj ją przez chwilę i spróbuj obniżyć koszty by zaoszczędzić jak najwięcej.


3. Dowiedz się, jak niektóre rzeczy robić samodzielnie


Istnieje kilka dobrych sposobów na obniżenie kosztów nowego biznesu na początku jak nauka samodzielnego radzenia sobie z niektórymi częściami biznesu.


Możesz nauczyć się podstawowych umiejętności budżetowania, planowania i zarządzania wieloma projektami na raz w płynny sposób. Możesz przygotować obie plan marketingowy i strategię by potem mieć ją gotową do użycia.


Podobnie jak możesz zamawiać pojedynczo usługi typu projekt logo, strony, wizytówek, by stopniowo przybliżać się co celu jakim jest własna firma.

Tym sposobem stopniowo będziesz realizować plan założenia firmy - a to jest już sukces i trening ważnej umiejętności.


3. Złóż wniosek o dotację rządową


W zależności momentu o którym myślimy o założeniu firmy istnieją bardzo pomocne opcje dotacji unijnych lub rządowych.


Tego typu dotacje często mają bardzo szczególne kryteria składania wniosków, więc być może będzie trzeba poświęcić trochę czasu na szczegółowe przejrzenie warunków i udział w szkoleniach w tym kierunku, dlatego trzeba o tym pomyśleć nieco wcześniej.
Można też nawiązać współpracę z firmami, które zajmują się pozyskiwaniem dotacji.


4. Dołącz do inkubatora


Inkubatory to programy lub organizacje zaprojektowane, aby pomóc nowym startupom przejść przez pierwszy rok lub dwa wzrostu. Zazwyczaj oferują wiedzę, kontakty z inwestorami, szkolenia, doradztwo, mentoring, a czasem dostęp do tanich lub bezpłatnych miejsc pracy, sprzętu, dostępu do Internetu i edukacji.


Jeśli dasz rade znaleźć inkubator, który jest odpowiedni dla Twojej firmy, może to być świetne rozwiązanie dla Ciebie.
5. Nie rozważaj opcji kredytu


Uważaj na kredyty bankowe.

Banki i różni kredytodawcy internetowi oferują różne rodzaje pożyczek dla małych firm, w tym karty kredytowe, pożyczki krótkoterminowe i mikropożyczki.


Jednak pożyczki te zwykle mają wysokie oprocentowanie i musisz mieć pewność, że możesz je spłacić na czas. Jeśli Twoja firma zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć odsetki, możesz rozważyć tę drogę, aby pomóc Ci w zakupie przedmiotów w razie potrzeby.


Na początku jednak dobrze jest kierować się zasadą wykorzystywania tego co mamy, bo do samego startu zazwyczaj wiele nie potrzeba. Czasami można skonstruować strategię od działania online by potem przenieść się w opcje stacjonarną, która przeważnie wymaga większych inwestycji.


6. Popraw swoją widoczność w Internecie


Jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie firmy bez wydawania pieniędzy, choć z inwestowaniem czasowym jest skupienie się na obecności w Internecie. Bezpłatne platformy cyfrowe, w tym media społecznościowe, konferencje i platformy internetowe, są szeroko dostępne.


Skorzystaj z tego, na tyle na ile jest to tylko możliwe. Nawet to, co jest dostępne darmowo to naprawdę sporo i przy przemyślanych i zaplanowanych działaniach może nam przynieść naprawdę bardzo dobre efekty.


7. Nie składaj broni, przy pierwszych porażkach


Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest trudne i będą chwile, kiedy zwątpisz w siebie. Możesz rozważyć wzięcie funduszy od inwestora, którego wizja nie jest zgodna z twoją, lub oddanie większej ilości kapitału, niż chciałeś, ponieważ jesteś zdesperowany.


Zawsze trzeba szukać nowych rozwiązań, bo z pewnością jest inny sposób. Możesz zmniejszyć skalę, rozpocząć poboczne działania, a nawet wstrzymać plany, dopóki nie zaoszczędzisz wystarczająco dużo, aby przejść przez trudne czasy.


Spokój, cierpliwość, widzenie dalszej perspektywy i nie poddawania się frustracją - to prawdziwy klucz do przedsiębiorczego świata. Czasami wymaga to stalowych nerwów, by przeczekać kryzysy i znosić kolejne porażki, ale to właśnie Nas buduje.

Trzeba ten proces rozumieć i akceptować.


8. Dostrzegaj okazje i możliwości


Często bycie założycielem firmy może wydawać się naprawdę izolujące: tak, jakbyś to był przeciwko światu. Chodzi jednak o to by się na tym nie skupiać i o to, żeby dostrzegać okazje i możliwości Tysiące wspierających organizacji, usług i opcji finansowania istnieją, jeśli tylko wiesz jak i gdzie ich szukać.
Sprawdź swoje lokalne i krajowe możliwości - często zawierają one centra rozwoju małych firm, sieci wsparcia, agencje i konsultantów, którzy mogą pomóc Ci i udzielić porad za darmo.


9. Dobierz odpowiednio rodzaj biznesu do startu bez funduszy


Nie każdy rodzaj działalności to dobry pomysł na biznes z niewielkimi pieniędzmi.

Jeśli nadal jesteś na etapie zakładania firmy, warto zastanowić się, które rodzaje firm kosztują niewiele, aby zacząć od nich w pierwszej kolejności.


Należą do nich:


Firmy i działania usługowe

- Usługi konsultingowe,

- Edukacyjne lub coachingowe,

- Usługi internetowe,

- Sklepy internetowe,

- Sprzedaż typu MLM,


Wiele z tego typu firm zwykle opiera się głównie na czasie, wysiłku i umiejętnościach wniesionych przez przedsiębiorcę, a także na działaniach sprzedażowych i marketingowych, które mogą być bardzo przystępne cenowo, a nawet bezpłatne,

w zależności od tego, jak się do nich podchodzisz.


10. Daj sobie Samemu największą szansę na sukces


Marzenia i planowanie to łatwa część; faktyczne uruchomienie firmy jest nieco zniechęcającą częścią stawania się i bycia przedsiębiorcą.


Jednak musisz wypchnąć się ze swojej strefy komfortu, jeśli chcesz zrealizować swoje marzenie i osiągnąć swoją wizję.


Potraktuj to mentalnie jak przygodę bycia przedsiębiorą, bo to zawsze ciekawe doświadczenie i jeśli od razu wszystkiego nie wiemy, to dobrze, bo by było nudno.

Nikt, kto wcześniej nie miał firmy nie wie co to oznacza w praktyce i jest to całkowicie normalne.


Poza tym bardzo pomaga otwarte podejście i praca nad wewnętrznym rozwojem.

Dzięki temu stajemy się pewniejsi siebie i wiemy dokąd zmierzamy.


Warto również unikać porównywania się z innymi. Czytanie artykułów o zamykaniu firm i budowaniu niepotrzebnego poczucia strachu i napięcia, to nie do końca dobry pomysł.


Zamiast tego trzeba poszerzać wiedzę, robić kursy i starać się mierzyć z problemami a nie od nich uciekać.
15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page