top of page

Komunikacja z klientem dla małego biznesu w 2022, czyli jak budować system pozyskiwania klienta?

#smalbusiness #newtrends #direction #howtogrow #comunication #customerservice #systempozyskiwaniklienta #komuikacjazklientam
Obecnie małe firmy stoją w obliczu największych wyzwań, pod wieloma względami. Nie chodzi tylko o zmiany w podatkach i inne tego typu sytuacje, które były, są i będą. Raczej o to jaki dzisiaj jest klient?


Wiele się zmieniło od czasu kiedy w tej materii wiadome było, że "Reklama jest dźwignią handlu..."itd. Miejscem tych zmian jest głowa i "mindset" naszego klienta.


Wiele zmieniło się w Naszych nawykach związanych z robieniem zakupów.

Każdy przedsiębiorca może spojrzeć na siebie, jak na klienta i z pewnością stwierdzi, że dzisiaj jego proces zakupowy wygląda zupełnie inaczej niż kilka lat temu.


Kiedyś szukał dla siebie "butów na wiosnę" , dzisiaj szuka fioletowych sneakersów

z białą podeszwą i niebieskimi sznurówkami i doskonale wie u jakiego producenta takie może znaleźć dokładnie w tym rozmiarze, co trzeba. Dodatkowo zdaje sobie sprawę w jakich sklepach może otrzymać rabat 30-50% za newsletter oraz jakie są warunki wysyłki i zwrotu tego towaru.


Jednym słowem, dzisiaj jako klienci wiemy czego chcemy i bardzo łatwo docieramy do informacji handlowych, których potrzebujemy by świadomie dopasować swoje potrzeby do możliwości jakie daje nam obecnie rynek.


W takim układzie wszystko jest postawione na komunikacji, czyli to o czym poinformujemy klienta i co będzie wiedział na temat naszych usług i produktów oraz tego w jaki sposób zabezpieczy to jego potrzeby.


Dla tego właśnie warto uczyć się lepszej komunikacji z klientem. Chcemy, aby klient do Nas trafiał, ale czy wiemy jak zbudować powtarzalny i skuteczny system pozyskiwania klienta, który stosujemy i daje nam określone wyniki, czy to po prostu dzieło przypadku?


Wygląda na to, że wymagania rynku zmieniły się tak bardzo, że trzeba zabrać się do roboty. Taki system pozyskiwania klienta opracowuje się w kilku modelach i każdy z nich się jakiś czas testuje by ocenić wyniki. Jest to bardzo skuteczne podejście, bo na samym początku wykluczamy metody, które nie działają i skupiamy się na kilku metodach, które są dla Nas optymalne.


Z czego składa się taki system pozyskiwania klienta - wiele zależy od rodzaju Naszego biznesu, ale musi zawierać kilka stałych punktów (must have):


1. Dobrze opracowana strona internetowa i SEO

2. Dobrze opracowana grafika, logotyp i nazwa

3. Dobrze opracowana komunikacja dotycząca tego co, jak, dla kogo i w jaki

sposób i za ile robisz oraz to dlaczego klient miałby wybrać akurat tę ofertę

4. Dobrze opracowane profile na SM

5. Przemyślana misja, wizja i wartości Twojej marki

6. Dobrze opracowana prezentacja produktu lub usługi

7. Opracowane narzędzia i kanały komunikacji z klientem :

- portale informacyjne, artykułu branżowe, blog, ogłoszenia, social media, media lokalne, reklama tradycyjna, wizytówki, harmonogramy postów, reklama w

przeglądarkach, SEO itp.

8. Systematyczne zbieranie referencji, opinii i rekomendacji

9. Systematyczne badanie konkurencji

10. Systematyczne wracanie do klienta, który już co od nas kupił

11. Opracowanie przynajmniej malej strategii marketingowej i budżetu reklamowego na cały rok.

12. Analiza działań pod kątem dalszego planowania kolejnych kroków marketingowych, czyli obliczenie w jakim czasie i z jakiego źródła przyszli Nasi

najlepsi klienci oraz ile nas to kosztowało, by móc dodać to do ceny produktu.


Jest to bardzo ogólna mapa elementów, po której można się poruszać i może ona wyglądać różnie w zależności od branży i tego w jaki sposób myśli i decyduje Nasz klient, ale posiadanie takiego systemu daje nam niesamowitą przewagę i świadomość tego w jaki sposób działamy i co nam to może dać realnie.


Oczywiście takich systemów można mieć kilka i można stosować je zamiennie w zależności od zmiany sytuacji lub potrzeb. Ale nawet jeden dobrze działający i świadomie wprowadzony system pozyskiwania klienta to naprawdę ogromny postęp.


Dzisiejszy klient nie chce być bombardowany zbyt wieloma opcjami i woli zamiast tego osobisty akcent, oczekując, że więcej firm będzie dokładnie wiedzieć, czego chce. Wykonując kilka prostych kroków, Twoja firma może zaoferować spersonalizowaną obsługę, wzmacniając w ten sposób zaangażowanie klientów. To bezpośrednio przekłada się na zwiększeniu długoterminowego zysku.


Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się więcej o swoich klientach, jest opracowanie persony kupującego w celu zebrania bezcennych danych o tym, kim są Twoi klienci. Zapoznaj się z narzędziami analityki internetowej, takimi jak Google Analytics, aby zbierać informacje o odwiedzających, w tym liczbę osób odwiedzających Twoją witrynę, sposób, w jaki się tam dostali (np. Wyszukiwarka, media społecznościowe lub inne), które produkty są bestsellerami i co wpływa na decyzje zakupowe użytkowników.


Korzystając z zebranej wiedzy, śledź strategiczne punkty, gdy klient porusza się po Twojej witrynie i dostosuj jego osobiste doświadczenia, automatyzując zadania marketingowe i lepiej dostosowując je do swoich klientów. Na przykład możesz skonfigurować automatyczne kampanie e-mail marketingowe z powitalnym e-mailem dla każdego nowego subskrybenta lub z niestandardowym kuponem opartym na jego historii zakupów lub zainteresowaniach.


Wreszcie, dowiadując się więcej o wcześniejszych zachowaniach zakupowych klientów, będziesz mógł polecić inne towary lub usługi, które mogą im się spodobać, takie jak wysyłanie kampanii e-mail marketingowej swoich produktów lub niestandardowych kuponów.


Możesz także podnieść poprzeczkę i stworzyć Strefę Członkowską, w którym będziesz oferować dedykowaną przestrzeń dla swoich najbardziej lojalnych klientów. Tutaj odwiedzający witrynę mogą zalogować się na swoje konto osobiste, aby zarządzać statusem zamówienia lub spotkaniami, rozmawiać z innymi członkami i uzyskiwać dostęp do innych rodzajów zamkniętych, ekskluzywnych treści.


Świadome stworzenie i analiza własnego systemu pozyskiwania klienta to Nas as w rękawie i potężne narzędzie, które stworzy nam mechanizm pracy oraz stanie się dużym kołem zamachowym wszystkiego co chcemy osiągnąć w biznesie, nawet na niewielką skalę.


W razie pytań oczywiście jestem do dyspozycji i zapraszam na konsultacje wszystkich, którzy chcieliby taki system dla siebie stworzyć. Pozdrawiam


Małgosia z Milimetriks :)

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page