top of page

Nowe zasady biznesu - czyli jak promować swój biznes online?

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Każdy przedsiębiorca marzy o sukcesie.

Nie chodzi tu o coś co na nas spada jak wygrana w totka, ale o wypracowany swoją strategią, wiedzą i sprytem sukces, który smakuje najlepiej.

Nie jest przypadkowy, daje ogromną satysfakcje i jest powtarzalny, dlatego do niego zmierzamy.


Temat nie jest zrozumiały dla osób, które nie spróbowały nigdy samodzielnej przygody w świecie biznesu. Natomiast każdy, kto choć raz w życiu zarobił samodzielnie pieniądze - doskonale wie o czym mowa.

W wielu branżach, mogłoby się wydawać, że kluczem do sukcesu jest dobre wykonywanie swojej roboty ku zadowoleniu szanownego klienta i to wszystko.

Jednak, aby odnieść sukces przedsiębiorcy muszą się promować, a nie jedynie wykorzystywać swoją rzeczywistą pracę. Jest cała masa małych biznesów, które wykonują fantastyczną robotę, ale nie sięgają po narzędzia promocji, przez co na tym tracą. Wystarczy docenić i wykorzystać umiejętnie zasięg jaki nam umożliwia internet.

Budując swój biznes należy zawsze pamiętać, że wysoka jakość i solidność jest w cenie i możemy osiągać lepsze wyniki finansowe właśnie dzięki temu, że robimy coś dobrze a inni o ty wiedzą i doceniają.

Promując się naszym celem jest nie tylko zdobycie i zatrzymanie klientów, ale także ugruntowanie swojej pozycji, jako odrębnej marki w labiryncie świata biznesu. Kluczowe jest z czym i do jakiego klienta się skierujemy oraz ile on nam za to zapłaci.

I nie chodzi tu o roznoszenie ulotek, które jest chyba najmniej skuteczną metodą działania (a jednak ją wszyscy stosują), chodzi o wyróżnienie się na rynku jakością

i charakterem. W XXI wieku żadne narzędzie się nie nadaje do tego lepiej niż Internet.

W sumie pewnie już nikt nie zapyta - jak się promować w internecie, bo wydaje się to oczywiste i bardzo proste.


No nie - to nie jest oczywiste i zależy od wielu ustaleń na samym początku, czyli strategii. Potem, to już półautomatyczne i systematyczne działania, które

z czasem przynoszą bardzo dobre efekty.

Kluczowym pytaniem jest : co chcesz osiągnąć tymi działaniami?

Pewnie zapytasz : ale co można osiągnąć?

Oto odpowiedzi:

  • zwiększenie swojej widoczności,

  • zwiększenie możliwości znalezienia Twojego produktu, usługi przez potencjalnych klientów,

  • zwiększenie możliwości skontaktowanie się z Tobą,

  • zwiększenie ruchu na stronie, blogu, lub profilu,

  • zwiększenie rozpoznawalności znaków firmowych,

  • zwiększenie świadomości zakresu usług lub rodzaju produktów jakie masz w ofercie,

Platformy społecznościowe oferują nam kilka określonych korzyści, których wartość można określić w późniejszych w zyskach, ale nie tylko.


Możemy dzięki nim wypracować:

1. Networking - czyli budowanie sieci klientów i kooperantów - to nic innego jak

tworzenie globalnych lub lokalnych sieci ze znajomymi, sąsiadami, partnerami

biznesowymi, innymi przedsiębiorcami oraz potencjalnymi klientami.

Networking to strategia marketingowa , która istnieje od zawsze i na długo przed

pojawieniem się Internetu, ale właśnie w internecie sprawdza się doskonale.


Znajdujemy dostawców, producentów, księgowych, prawników i wszystkich tych,

których usługi produkty lub wiedza mogą nam pomóc.

2. Budowanie reputacji online - czyli mocnej marki.


W internecie cokolwiek napiszesz może zostać znalezione przez inne osoby.

Trzeba zawsze o tym pamiętać - szczególnie na początku, gdy z braku doświadczenia reagujemy emocjonalnie i wdajemy się w niepotrzebne komentarze.

Jednak jeśli posłużymy się tą zależnością na rzecz swojego biznesu, będziemy kreować swoją silniejszą pozycję na rynku, przez budowanie dobrych relacji, skojarzeń i świadomości o nas w głowie klientów.


Rzetelna wiedza i doświadczenie zawsze przebiją się i zostaną docenione

i zauważone, szczególnie jeśli ją poprzesz autentycznym stylem i przemyślaną komunikacją.


Możesz użyć tego narzędzia jako sposób na zbudowanie reputacji na jakiej Ci zależy, a jakiej w inny sposób zbudować nie można, bo nie ma na to czasu.

3. Wymiana informacji - trzeba docenić wartość informacji jakich poszukują nasi

klienci lub przyszli klienci i nimi się posługiwać w komunikacji.


Nie chodzi zatem o to co my chcemy powiedzieć naszym klientom, ale to czego nasi klienci chcą się dowiedzieć od nas. Jednocześnie uczymy się zwracać uwagę na ich potrzeby i na nie odpowiadać.

Dodatkowo mamy również aspekty komunikacji , czyli wydarzenia takie jak ciekawostki i nowości branżowe, nowe przepisy, oferty pracy, publikacje na branżowych grupach, nowe osoby w zespole, nowi dostawcy itp.


Przekazywanie tych informacji różnymi kanałami powoduje, że zarówno klienci jak

i współpracownicy wiedzą, że działasz - jesteś na fali i rozwijasz się systematycznie.


To ewidentny dowód na to, że sprawnie poruszasz się po świecie biznesu, wiesz co robisz i w jakim kierunku zmierzasz. Tym prostym sposobem stajesz się liderem wśród swojej konkurencji - wyznaczasz kierunki i tempo działania.

4. Kształtowanie swojego charakteru marki - każdy przedsiębiorca i każda marka ma w swoje wartości, ważne założenia takie jak np. :


- szacunek do natury,

- zrównoważony rozwój i produkcja,

- respektowanie praw pracowników,

- dobieranie współpracowników, którzy mają podobne zasady,


Potrzebna jest świadomość o tym, że udział w akcji charytatywnej lub wsparcie dla jakiejś fundacji, czy działania pro bono mogą przynieść nie tylko satysfakcję z pomagania, ale również efekt dodatkowy w postaci sympatii otoczenia.

Dodatkowo możemy przyjąć, że niekonwencjonalne działanie jakie podejmiesz w mediach będzie wyróżniać Cię w znaczący sposób i spowoduje, że Twoja firma zostanie zapamiętana.

Nie mówimy tu o szokujących zrachowaniach, wystarczy tylko że inni takich działań nie podejmują i już stajesz na prowadzeniu.

np. prowadzisz salon z meblami do kuchni i zaczynasz w pokazowej kuchni gotować, przedstawiając możliwości danego wyposażenia, ergonomie, odporność na uszkodzenia itp.

Takich pomysłów jest wiele i są to proste działania, ale bardzo zauważalne i przynoszące niemalże natychmiastowe skutki w postaci zamówień :)Potencjalnie klienci powinni z łatwością oszukać Cię za pomocą

przeglądarki, wpisując w nią nazwę firmy.

Jeśli w tym momencie nie wyświetli im się link z opisem do strony lub

profilu na platformie społecznościowej, klient uzna, że nie ma takiej firmy lub

dojdzie do wniosku że ma ona zbyt słabą pozycje na rynku skoro nie ma

nawet własnej strony.


Tak obecnie kształtuje się świadomość klienta i jedyny wpływ jaki możemy

na to mieć, to obranie takiego kierunku w docieraniu do niego przez

odpowiednią pozycje w przeglądarce internetowej.


SEO - to skrót od Search Engine Optimalisation i oznacza optymalizację

twojej obecności w internecie w postaci linku do Twojej strony w

przeglądarce internetowej.


Wyszukiwarki używają złożonych algorytmów do generowanie kolejności

w jakiej wyświetlane są wyniki i opierają się na trzech aspektach :


- słowach kluczowych, ruchu (ilości odwiedzających ) oraz aktywności (ilość i

rodzaje kliknięć na stronie).


Więcej szczegółów na ten temat opiszę w osobnym artykule.

Zatem dobra widoczność i silna pozycja Twojego biznesu w internecie jest osiągalna przy stosunkowo niewielkich kosztach. Musisz jednak pamiętać, że samo posiadanie profili i strony nie oznacza bezpośredniego przełożenia na klientów.

Musisz zainwestować swój czas i rzetelnie podejście do tematu żeby nie tworzyć sztampowych i drewnianych postów na siłę. Takie działania są już powszechne na rynku, ale klienci wyczuwają to na odległość i generalnie omijają.

Dlatego od samego początku trzeba być konkretnym i dzielić się wiedza i doświadczeniem, żeby budować faktycznie swój autorytet i nie tracić czasu na zbieranie tysiąca pustych like-ów od całkiem przypadkowych osób, bo to niczego nie wniesie do Twojego biznesu. Liczy się jakość nie ilość - jak zawsze :)

Marketing w mediach społecznościowych działa tylko wówczas, gdy jest aktywny, aktualny i autentyczny - to są wnioski jakie do tej pory wynikają z moich analiz jakie przeprowadziłam. Jest teraz całe mnóstwo ekspertów tej dziedziny i łatwo można wpaść w sztampowe rozwiązania jakie proponują, ale nie jest to takie proste. To jak leczenie wszystkich ta samą metodą - jest niewykonalne - wszystko jest kwestia indywidualna i tutaj jest podobnie. Dlatego nie warto szukać drogi na skróty.

Po osiągnięciu określonej reputacji i poziomu widoczności, zaufania i wiarygodności trzeba nieustannie pracować nad utrzymaniem tego poziomu, jednak jest to mniej wymagający proces i możemy w pewnym stopniu go zautomatyzować, ale nigdy całkowicie. Dlatego istotne jest aby to wszystko umieć

i rozumieć. Oczywiście możemy komuś za to zapłacić, jednak bez wiedzy na ten temat nie zweryfikujemy jakości takich usług.

Oczywiste jest, że decydując się na założenie profilu musisz zaangażować się w działanie w określonym kierunku. Jedno jest pewne - lepiej nie mieć profilu, niż mieć profil nieaktywny od sześciu miesięcy.

Pamiętaj, aby zawsze ufać swojemu rozsądkowi i nie rzucać się na wszystkie platformy jednocześnie, tym bardziej że one się różnią od siebie i maja różne wymagania co do zawartości- czyli kontent, jakiego ich użytkownicy tam poszukują.


Co niesie ze sobą każda z platform jakiej chciałbyś użyć to kolejna kwestia, którą również zamierzam opisać w sposobnym artykule.


Dlatego potrzebne są założenia i określony plan działania.

Nie zapominajmy, że media wciągają i pożerają nasz czas, zatem dobrze jest się do nich zabrać we współpracy z ekspertem, który już wie jak podejść do tematu ze zdrowym dystansem.

W efekcie sprawimy, że media społecznościowe będą pracować na nasz biznes a nie odwrotnie.

W najbliższym czasie w kolejnych artykułach będę rozwijać temat zarządzania sprzedażą na Facebooku i Instagramie za pomocą sklepów.

Pozdrawiam i powodzenia

Małgosia z Milimetriks

- Małgosia z Milimetriks :)

94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page