top of page

Opracowanie stałego planu dnia - czyli bezcenne "know how" freelancera i nie tylko.

Jak powiedział Arystoteles : "Jesteśmy tym, co często robimy.

Doskonałość nie jest więc działaniem, lecz nawykiem."


Jeśli szukamy sposobu na produktywność, choć może to za duże słowo, albo przynajmniej lepsze wykorzystanie czasu, to warto sobie opracować kilka stałych elementów dnia.


Większość osób tutaj stwierdzi - "tak jasne ja i trójka dzieci - słowo "stałe" już dawno wypadło z mojego słownika. " - wiem i rozumiem, ale jestem żywym przykładem, że można. W każdym razie trzeba próbować, bo może być tylko lepiej.


Przejdźmy zatem do konkretów , bo wiadomo - nie ma czasu :)


Jak powiedział Winston Churchill : "Jeśli idziesz przez piekło - nie zatrzymuj się"

I to jest chyba lepszy cytat do tego tematu :):)


W każdym razie przez całe życie wypracowujemy swoje stałe nawyki. Czasem mniej lub bardziej świadomie powtarzamy każdego dnia różne czynności.

Bardzo często są to proste rzeczy, lecz wykonywane przez całe życie budują coś bardziej wartościowego niż nam się wydaje.


Wspaniała powieść, olśniewający projekt, nowatorskie oprogramowanie, rewolucyjne rozwiązanie technologiczne - takie osiągnięcia wymagają czasu, przemyśleń, umiejętności i wytrwałości.


Jednak jak realizować swoje ambitne projekty?

Najprościej porzucając wszystkie innego rodzaju rzeczy i poświęcając się bez reszty. Faktycznie jest to proste rozwiązanie, ale bardzo nieliczni mogą sobie na to pozwolić. Poza tym w takim podejściu bardzo łatwo się zniechęcić i zmęczyć tym skupieniem na jednym projekcie, który po prostu może nam wyjść bokiem.


Nie pozostaje nic innego jak wplatać poszczególne działania w codzienne czynności, bez większego przejmowania się rolą. Oczywiście fajnie by było posługiwać się jakimś wzorem postępowania, albo przynajmniej wstępnym planem. Oczywiście dzisiaj jest cała masa narzędzi, które w tym pomagają.


Jednak na samym początku warto przyjąć regułę, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, choćby nie utknąć na samym początku przy porównywaniu i wybieraniu oprogramowania.


Na początek wystarczy pusty zeszyt i coś do pisania. Zeszyt można nazwać, tak jak ten projekt "np. moja firma" . Na pierwszej stronie możemy rozpisać strategie na najbliższy miesiąc lub dwa. Każdego dnia wyznaczyć sobie od 1-3 zadań i odhaczać te co już są zrobione, a te które nie przenosić na kolejny dzień.


Pomiędzy zadaniami notować wskazówki np.


Zadanie 1 :

Opracuj rutynę pracy.


Wskazówka 1 :

Wyłącz powiadomienia z telefonu na czas zadania :)


Wskazówka 2 :

Nie wymyślaj - to ma być realne :)


Wskazówka 3 :

Na końcu zeszytu spisz idealną rutynę do której chcesz dojść stopniowo, po jakimś czasie sprawdzisz, czy się udało i w jakim stopniu.


Najtrudniejsze będzie to, że trzeba się dogadać samemu ze sobą :)

Dlatego dobrze jest jasno określić sztywne granice, czyli porę rozpoczęcia i zakończenia pracy - nawet jeśli pracujesz samodzielnie.


Bardzo dobrze pracuje się na blokach czasowych, w których zajmujemy się różnymi czynnościami np. Praca kreatywna, spotkania, korespondencja, sprawy administracyjne , sprawy domowe itd. Bardzo dobrze rozwiązuje to kalendarz google, ale o tym będę jeszcze pisać.


Tutaj też warto poznać swój dzienny rytm energetyczny i do niego właśnie dopasować rodzaj zadań w danym czasie. Trzeba zaobserwować o jakiej porze dnia mamy najwięcej energii i możemy ten czas przeznaczyć na prace twórczą, a kiedy mamy spadek koncentracji i sił, to wówczas możemy się zając sprawami administracyjnymi lub czymś mniej wymagającym.


Warto też wykorzystać takie bodźce, które wprowadzają nas w tryb pracy.

Stosuj te same narzędzia, pracuj w tym samym otoczeniu i ucz swój mózg wchodzenia w tryb pracy, by po pewnym czasie stało się to odruchem.


Ważne jest też dotrzymywanie zobowiązań, zarówno tych podejmowanych w stosunku do innych jak i do siebie. Masz już notes, więc zapisuj i realizuj po kolei, to nauczy Cię bycia rzetelnym, ale również pozwoli Ci zachować spokój umysłu.


Taka prosta czynność spowoduje że pozbędziesz się wrażenia, że o czymś zapomniałeś/łaś i spowoduje wyższy poziom koncentracji na zadaniach.


Prawdziwie skuteczny plan dnia jest spersonalizowany - pasuje tylko do Twoich predyspozycji, umiejętności, rytmu w jakim najlepiej się czujesz. Aby do tego dojść trzeba poeksperymentować i wypracować optymalną kombinację.


Od razu na tym etapie można zapomnieć o gotowych wzorach i poradnikach.

Powyższe zdanie oszczędziło Ci właśnie tonę czasu :)


To, co wypracujesz samodzielnie pomoże ci najbardziej i najlepiej będzie funkcjonować , a co najważniejsze będziesz doskonale wiedzieć jak tym sterować i jak modyfikować w zależności od zmian w życiu , jakie z pewnością się pojawią.


To jest pierwsze stopień wtajemniczenia w kwestie potęgi jaką daje nam systematyczność i samodzielność, ale o tym opiszę w kolejnym wpisie.


Pozdrawiam

Małgosia z Milimetriks :)


83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page