Rytm w pracy zdalnej - czyli jak pracować efektywnie?

Zaktualizowano: 13 maj 2021

Jak powiedział legendarny wynalazca Thomas Edison :


"Geniusz to 1 % inspiracji i 99% ciężkiej pracy".


Aby móc wcielić wspaniałe pomysły w życie, musimy działać, eksperymentować, ponosić porażki, wprowadzać zmiany i nieustannie się uczyć.


Wielu z nas ma marzenia o realizacji spektakularnych rzeczy typu:

- wspaniała powieść, olśniewający projekt, nowatorskie oprogramowanie, rewolucyjna firma przynosząca nie tylko zyski, ale również np. ratująca ziemski ekosystem - takie osiągnięcia wymagają czasu, przemyśleń, umiejętności, odwagi i wytrwałości.


Nowy tryb pracy, jaki stał się ostatnio bardzo popularny, głównie za sprawą koronawirusa , czyli praca zdalna, to w zasadzie nowy sposób na życie.


Jeszcze jakiś czas temu, pracując dla firmy, która buduje platformy szkoleniowe dla korporacji, zastanawiałam się dlaczego wciąż nikt się nie zdecyduje na opcję zdalnego nauczania w bardzo szerokim pojęciu. Przecież to jest dużo tańsze i technicznie możliwe lub prawie możliwe.


Po głębszym zastanowieniu, doszłam jednak do wniosku, że brakuje jednej kluczowej sprawy - a dokładnie systemu takiej pracy. Nie chodzi tutaj o programy czy urządzenia, a o ludzi. To właśnie ludzie zawsze stanowią najsłabsze ogniwo i tutaj jest podobnie.


To, co zostało wypracowane przez stulecia, czyli nawyki związane z codziennymi czynnościami są kluczowym elementem jakiego brakuje w kwestii innego rodzaju nauki czy pracy.


Można zatem powiedzieć, że dopiero zaczynamy się uczyć tych nowych nawyków albo nawet zaczynamy je tworzyć i z nimi eksperymentować , bo nikt jeszcze tak naprawdę tego nie opracował.


W zasadzie, każdy z nas potrzebuje swojej metody. Indywidualna percepcja i warunki w jakich się skupiamy i wchłaniamy wiedzę są tutaj decydujące.


Od czego zatem zaczynać ? Jak zwykle - od prostego planu dnia, który powoli wytworzy dla nas zestaw nawyków. Jednak zanim się do tego zabierzemy warto oprzeć się o kilka poniżs