Wizytówka - robić czy nie robić? Oto jest pytanie...

Zaktualizowano: 18 lis 2021

Wizytówki mają swoją historię i warto o niej wspomnieć.


Pierwsze wizytówki pojawiły się już w XV wieku w Chinach miejscu narodzin papieru. Początkowo oczywiście wyrabiano je ręcznie. W Europie natomiast wizytówki rozpowszechniły się dopiero w czasach nowożytnych – najpierw we Francji za panowania Ludwika XIV, gdzie stanowiły atrybut arystokracji.


Białe papierowe kartoniki z imieniem i nazwiskiem pozostawione po wizycie stanowiły o kulturze i powadze oraz zamożności osoby, która ją pozostawiała.


W późniejszym czasie wizytówka rozwinęła się od klasycznego, białego kartonu z ręcznie wypisanym nazwiskiem do form znacznie bardziej wymyślnych. Wówczas wizytówki stały się małymi dziełami sztuki ozdobionymi ornamentami, arabeskami i pismem kaligraficznym czy nawet rysunkami.


W Polsce wizytówki upowszechniły się dopiero pod koniec XVIII wieku. To właśnie wtedy popularny stał się zwyczaj wręczania wizytówek przy okazji odwiedzin.

W domach pojawiły się nawet specjalne pudełka, w których gromadzono wizytówki gości.


W XIX wieku, wraz z pojawieniem się klasy średniej i rozwojem przemysłu, wizytówka stała się elementem niezbędnym zwłaszcza w USA oraz Anglii, gdzie powszechnie używali jej londyńscy kupcy. Miała większe rozmiary – karty do gry, a do jej produkcji stosowano technikę miedziorytu lub linorytu.


Z czasem zaczęły pojawiać się na nich fotografie, a ręczną produkcję zastąpiono drukiem – pierwsze wydrukowane seryjnie wizytówki pojawiły się we Włoszech.


Funkcje wizytówki mogą być dosyć kompleksowe


Dzisiaj każdy z nas za niewielkie pieniądze może wykonać dla swojej firmy odpowiednią wizytówkę, a możliwości technicznych jest ogromna ilość.


Poza tym wiele zależy również od naszej kreatywności, bo od podstawowych najzwyklejszych kartoników, możemy sięgnąć po każdy rodzaj papieru, oraz wiele rodzajów zdobień, czy formuł komunikacyjnych, jakie może nam dać wizytówka.