top of page

Wpis na blogu o pisaniu bloga, czyli piszemy by ...

Zaktualizowano: 29 cze 2022

Jak zadawałam sobie pytanie po co będę pisać bloga, to nasuwało mi się jedna odpowiedź : By faktycznie odkryć to co wiem i się tym podzielić.


Opisuję pewne tematy, które chodzą mi po głowie, albo z którymi się stykam w mojej pracy i jednocześnie porządkuję myśli. To tak dla tych, którym się to kojarzy z kolejnym obowiązkiem. Nawet, można powiedzieć, pisanie bloga to porządkowanie wiedzy. Dzielenie się doświadczeniami i odkryciami, bo tego ludziom zawsze mało.


Sama czytam kilka blogów i dają mi one często spore wsparcie, albo wrzucają nowe tematy do poznania. Widzę też jak myślą i pracują inni oraz to jak ja się od nich różnię.


Blogi czyta się lekko, co nie oznacza, że się lekko piszę, szczególnie na początku.

Warto się zastanowić jaki styl komunikacji chcemy zastosować, ale bez specjalnego przejmowania się, bo każdy post można poprawić i zmodyfikować, ważne żeby zacząć.


Trzeba sobie też dać czas i szanse na jego doskonalenie, bo każdy kolejny wpis jest lepszy od poprzedniego i zaczynamy łapać o co w tym chodzi.


Kiedyś uwielbiałam czytać felietony, bo to było taka podobna forma literacka. Miała w sobie wiele swobody i naturalności, co odróżnia felieton od innych tekstów. Z blogiem jest podobnie. Jest to jeszcze bardziej swobodna forma, w której nawet popełnianie błędów stylistycznych czy tworzenie nowych określeń, może stać się formą stylizacji.


Wiadome jest, że blog to narzędzie budujące ruch na stronie i SEO, jednak nie można się na tym skupiać, by nie utracić autentyczności. Pamiętajmy o tym, że to czytają ludzie i chodzi nam o tworzenie relacji.


Opisując procesy, czy problemy w projektach integrujemy osoby z podobnymi problemami. Z kolei opisując rozwiązania lub ich zestawienie pokazujemy sposób w jaki myślimy i mierzymy się z wyzwaniami. Dzięki temu trafiają do Nas osoby myślące podobnie.


Dla mnie to chyba najcenniejsza wartość dodana do tego, że prowadzę bloga.


Powyżej moje osobiste doświadczenia i wnioski, na temat prowadzenia bloga ale są też kwestie związane z marketingiem i budowaniem marki, tak bardziej kalkulując na zimno.


Poniżej w kilku punktach plusy typowo marketingowe z takiego rodzaju twórczości.


# 1 Blog jako dodatkowy punkt styczności z marką

Blogowanie jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie ruchu na stronie, pokazanie swoich umiejętności poprzez dzielenie się swoją wiedzą i wyrobienie sobie opinii eksperta lub praktyka ( bo dzisiaj już chyba nikt nie wierzy w słowo "ekspert" :)) w danej dziedzinie.


Możemy skupić uwagę odbiorcy na kilka minut i powiedzieć mu o tym ,że wiem jak rozwiązać jego problem.

# 2 Blog jako narzędzie marketingowe

Tworzenie bloga dla Twojej firmy jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi marketingowych, które są w zasięgu. Wpisy na blogu pozwalają się komunikować z użytkownikami strony w osobisty sposób, co zapewnia im lepsze poznanie Twojej osobowości.


Dzięki kontaktowi z Twoją marką, użytkownicy zamieniają się w lojalnych klientów. Blogowanie może również pomóc w zrozumieniu zainteresowań odbiorców, umożliwiając optymalizację strategii marketingowej i produktów w celu lepszego dopasowania do ich potrzeb.

# 3 Blog jako element strategii komunikacji w SM

Stworzenie bloga i publikowanie wpisów w SM, to sposób na dopełnienie harmonogramu wpisów oraz generowanie ruchu na stronę z tych miejsc w sieci.

Posty wywołują komentarze i relacje czytających poznajemy na bieżąco, a to daje nam również większe rozeznanie w potrzebach klienta.


#4 Jak zarabiać na blogu ?

W zależności od tego jak nasz blog jest rozbudowany możemy jeszcze dodatkowo na nim zarabiać. Jest kilka sprawdzonych sposobów.


1. Zaoferuj ekskluzywne treści premium Zaoferuj swoim czytelnikom dostęp do ekskluzywnych treści. Użyj strony ze strefą logowania, aby klient po zalogowaniu czuł się bezpiecznie i czytał treści dostępne dla zamkniętej grupy osób.

2. Wyświetlaj reklamy na swoim blogu Załóż konto z internetową platformą reklamową i podłącz je do swojego bloga. Użyj aplikacji Google Adsence aby określić, jakie typy reklam będą wyświetlane na Twoim blogu. 3. Dołącz do programu partnerskiego Współpracuj z markami i firmami, promuj ich produkty w swoich postach i zarabiaj prowizję za każdy zakup zainicjowany na Twojej stronie. 4. Pisz posty sponsorowane

To oczywiście dopiero, gdy liczba czytających bloga jest już odpowiednio duża. Sponsorowane posty promujące konkretny produkt lub usługę to świetny sposób na uzyskanie dochodów z bloga.


5. Dodawaj do swoich zysków lepsze pozycjonowanie przez ruch jaki generują na Twojej stronie wpisy blogowe. Pieniądze nie wydane to dwa razy zarobione :)


Pamiętaj, nie wszystko na raz i najważniejsze by zacząć :)


Pozdrawiam

Małgosia z Milimetriks :)19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page